fbpx

100-letnia kobieta najstarszym dawcą organów

100-latka z Włoch została najstarszym na świecie dawcą narządów. Jeden z pacjentów będący na liście oczekujących otrzymał jej wątrobę, która mimo zaawansowanego wieku, okazała się zdrowa. Jest to jeden z wielu udanych przypadków transplantacji narządów od starszego dawcy.

Operacja przeszczepienia wątroby od kobiety, która zmarła w wieku 100 lat przeprowadzona została we włoskim  mieście Piza. Włoszka stała się w ten sposób najstarszym dawcą na świecie, od którego pobrano cały narząd miąższowy.

Z Florencji do Pizy

Kobieta zmarła na początku listopada z powodu krwotoku mózgowego, w szpitalu San Giovanni di Dio we Florencji. Sekcja zwłok wykazała, że wątroba zmarłej była w dobrym stanie i nadawała się do przeszczepu. Po tym, jak rodzina zmarłej wyraziła zgodę na pobranie narządu, został on przetransportowany do Centrum Transplantacji w Pizie. Operacja przeszczepienia wątroby zakończyła się pomyślnie, co uratowało życie pacjenta będącego na liście oczekujących.

– Przeszczep został przeprowadzony po wdrożeniu procedur bezpieczeństwa biorcy, na wszystkich etapach procesu opieki przed i po przeszczepie – powiedział Paolo De Simone, dyrektor Oddziału Chirurgii i Transplantacji Wątroby Szpitala w Pizie.

– Po ocenie charakterystyki klinicznej dawcy przystąpiliśmy do weryfikacji jakości narządu (…) Operacja się udała, biorca jest w dobrym stanie – dodał medyk.

Dyrektor włoskiego Krajowego Centrum Transplantacji Massimo Cardillo zaznaczył, że była to pierwsza taka sytuacja w historii transplantologii.

— Na poziomie międzynarodowym nie istnieje dawstwo narządów miąższowych od osób, które zmarły w wieku powyżej stu lat, a jedynie przeszczepy tkanek, na przykład rogówki — wyjaśnił.

Rekordy transplantologii

Do tej pory we Włoszech najstarszym dawcą organów była kobieta, która zmarła w październiku 2021 roku w mieście Fabriano. Miała ona 97 lat i 7 miesięcy. Cardillo podkreślił, że pokazuje to pełnię technicznych i organizacyjnych możliwości włoskiej sieci transplantacyjnej.

– Potrafimy działać w zakresie jak najlepszego wykorzystania wszystkich narządów, w tym pochodzących od osób w bardzo podeszłym wieku. Dzięki temu możemy zapewnić skuteczną odpowiedź na potrzeby ponad 8000 pacjentów w naszym kraju, którzy oczekują na przeszczep – wskazał.

Operacje przeszczepu tkanek i organów pochodzących od starszych dawców przeprowadzane są nie tylko we Włoszech. W 2016 roku od 107-letniej zmarłej ze Szkocji pobrano rogówkę, która następnie przeszczepiono młodszemu pacjentowi. Dzięki temu biorca nie stracił wzroku.

 

100-letnia Włoszka została najstarszym dawcą organów na świecie. Kobieta zmarła w wyniku krwotoku mózgu, jednak jej wątroba okazała się zdrowa. Dzięki temu mogła “dać nowe życie” pacjentowi z listy oczekujących.

Stulatka stała się najstarszym dawcą narządów na świecie. Zabieg przeprowadzono w szpitalu w Pizie. Kobieta miała 100 lat i 10 miesięcy, mimo to jej organ był na tyle zdrowy, że mógł zostać użyty podczas transplantacji. To pierwszy taki przypadek pobrania całego narządu miąższowego od starszego dawcy.

Kobieta zmarła z powodu krwotoku mózgowego. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że jej wątroba kwalifikuje się do przeszczepu. Po uzyskaniu zgody rodziny, organ przewieziono do Centrum Transplantacji w Pizie i przekazano go dla pacjenta z listy oczekujących.

Najstarszy dawca narządów na świecie
Dyrektor Oddziału Chirurgii i Transplantacji Wątroby Szpitala w Pizie Paolo De Simone potwierdził, że operację przeprowadzono po wdrożeniu procedur związanych z bezpieczeństwem biorcy na każdym etapie przed i po przeszczepie.- Operacja się udała, biorca jest w dobrym stanie – tłumaczył.
Jak czytamy na tvn24.pl, do tej pory we Włoszech najstarszym dawcą organów była 97-letnia kobieta. Dyrektor tamtejszego Krajowego Centrum Transplantacji Massimo Cardillo podkreślił, że dzięki takim działaniom i możliwościom wielu pacjentów ma szansę na nowe życie.

  • […] Możemy zapewnić skuteczną odpowiedź na potrzeby ponad 8000 pacjentów w naszym kraju, którzy oczekują na przeszczep – podsumował.

Dodaj komentarz