fbpx

Joga na stres. Zacznij od 3 minut dziennie

Joga podbija współczesny świat i trafia do osób, które na próżno szukały sposobów, by poradzić sobie ze stresem w konwencjonalny sposób. Metoda ta oferuje nie tylko zestaw ćwiczeń fizycznych, ale również praktyki oddechowe i medytację. Wystarczy poświęcić im zaledwie kilka minut dziennie, by zachować stan psychicznej równowagi i zachować „zimną krew” w trudnych życiowych sytuacjach. 

Siła jogi

Początkowo była uważana za ezoteryczną metodę pracy z ciałem i umysłem. Choć trudno w to uwierzyć, jeszcze dwadzieścia lat temu trudno ją było znaleźć, a jeśli już była praktykowana to nieoficjalnie i po kryjomu. Szczęśliwie jogą zainteresowali się również terapeuci i naukowcy, którzy przyjrzeli się rezultatom praktyki w klinikach i laboratoriach. Dziś najnowsze badania przekonują, że regularna praktyka pozytywnie wpływa na układ nerwowy i reguluje emocje. Pozwala poradzić sobie ze stresem – nie w sposób doraźny – ale długoterminowy, poprzez wyćwiczenie uważnej koncentracji i zmianę perspektywy na to, co nam się w życiu przydarza.

Ale nie trzeba być wcale wieloletnim adeptem jogi, aby czerpać duże korzyści z tej starożytnej metody. Joga bowiem oferuje nie tylko praktykę asan, ale również pranajamę – a więc proste techniki oddechowe – i medytację. Poniżej przedstawiamy krótkie i bardzo proste ćwiczenie jogi kundalini, które pomoże wrócić do stanu harmonii w stresujących sytuacjach. Regularna praktyka – przez okres czterdziestu dni lub dłużej – przyniesie fizyczne i psychiczne korzyści. 

Krótkie ćwiczenie oddechowe

Usiądź z wyprostowanym kręgosłupem (w siadzie skrzyżnym). Rozluźnij barki i ramiona. A teraz przyciśnij do siebie palce obu rąk. Kciuki skierowane są w stronę tułowia; oczy zrelaksowane, lekko otwarte – patrzymy na czubek nosa lub punkt przed nami. Wykonuj wdech przez nos. A następnie wydech. Wydech powinien składać się z ośmiu krótkich wydechów przez zaokrąglone usta; przy każdym wydechu dynamicznie wciągamy przeponę.

Zacznij od trzech minut i powoli wydłużaj czas praktyki – aż osiągniesz czas 11 minut.

Więcej artykułów na temat jogi znajdziesz TU.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Zwierciadlo.pl

 

Dodaj komentarz