fbpx

Polska projektantka stworzyła specjalną maskę-biżuterię chroniącą przed inwigilacją

Śledzenie naszych poczynać możliwe jest oczywiście w internecie albo dzięki GPS. Jednak nowe technologie, które rozpoznają nasze unikalne rysy twarzy, mogą nas śledzić nawet, gdy nie nosimy przy sobie telefonów komórkowych.

I właśnie tym  zagadnieniem zajęła się młoda polska projektantka – Ewa Nowak, tworząc  biżuteryjne akcesorium.

Incognito mask – ta wykonana z mosiądzu biżuteria zakładana na twarz sprawia, że nasze rysy stają się niewykrywalne dla algorytmów i wszelkich mechanizmów śledzących. Przywraca nam prywatność i anonimowość w miejscach publicznych. Wykonana z mosiądzu biżuteria zakładana podobnie, jak okulary wprawia w dezorientację automaty do identyfikacji twarzy.

Oto wypowiedź samej projektantki: „Kamery są w stanie rozpoznać nasz wiek, nastrój lub płeć i precyzyjnie dopasować nas do bazy danych – koncepcja znikania w tłumie przestaje istnieć. Jest to na pewno ogromna wartość w postaci zwiększonego bezpieczeństwa i wykrywania niebezpiecznych jednostek. Z drugiej strony, w jakim kierunku będzie się rozwijał nadzór społeczeństwa?”

Ewa Nowak przeprowadziła testy i okazało się, że jej biżuteria myli zaawansowane systemy wykrywające rysy twarzy. Poza swoją użytecznością, jako kamuflaż, biżuteria zgodnie z zamysłem twórczyni ma być po prostu estetyczna.

 

Źródło: fashionpost.pl

Opracowanie: Marek Pluciński

Dodaj komentarz