fbpx

Odpowiednio sformułowane cele pomogą wytrwać w noworocznych postanowieniach

Wytrwanie w noworocznym postanowieniu jest częśćiowo zależne od tego, jak ono samo brzmi. Odpowiednie sformułowanie obranych celów sprawia, że ich osiągnięcie jest łatwiejsze – twierdzą psychologowie na łamach PLOS ONE.

Wraz ze zbliżającym się Nowym Rokiem wiele osób decyduje się na postanowienia noworoczne, m.in. rozpoczęcie uprawiania sportu, przejście na dietę itp. Postanowienia bywają trudne do dotrzymania, ale – jak pokazują najnowsze badania – jest sposób na sukces: trzeba odpowiednio sformułować cel.

Aby sprawdzić, co pomaga wytrwać w noworocznych postanowieniach, badacze ze szwedzkich Uniwersytetów: Sztokholmskiego i Linköping – przeanalizowali postanowienia noworoczne 1066 osób, które badani podjęli pod koniec 2017 r. Uczestnicy sformułowali własne postanowienia, a następnie zostali podzieleni na trzy różne grupy, które otrzymywały różne wsparcie w ciągu roku. Zależnie od grupy, do której badany trafił, mógł on otrzymać częściowe wsparcie, pełne wsparcie w wytrwaniu w postanowieniach noworocznych, lub żadnego. Obserwacje uczestników odbywały się co miesiąc przez cały rok.

„To, czy ktoś otrzymał wsparcie i w jakim stopniu, nie miało większego znaczenia, jeśli chodzi o trzymanie się swoich postanowień noworocznych w ciągu roku” – mówi Per Carlbring, profesor psychologii z Uniwersytetu Sztokholmskiego.

Jak się okazuje, największe znaczenie miał sposób sformułowania swoich postanowień. “Jeśli zmienisz treść swojego postanowienia z „Rzucę / będę unikać” na „Zacznę”, będziesz mieć większe szanse na osiągnięcie swych celów” – zauważa badacz.

Uczestnicy badania, którzy właśnie tak sformułowali cele, jakie chcą osiągnąć – byli tymi, u których wskaźnik osiągnięcia sukcesu był najwyższy. Celem jest w tym przypadku rezultat, który chcemy osiągnąć, np. przyjąć nowy nawyk lub rozpocząć nowy rodzaj działań. Postanowienia, w których pojawiały się zwroty typu „będę unikać”, lub „rzucę” okazały się mniej skuteczne.

Czy jednak tyle wystarczy, by odnieść sukces? Według psychologów w wielu przypadkach może zadziałać. Np. jeśli celem jest zaprzestanie jedzenia słodyczy, aby schudnąć, najprawdopodobniej odniesiemy większy sukces, jeśli zamiast „od Nowego Roku nie jem słodyczy”, powiemy „będę jadł owoce kilka razy dziennie”. „W wyniku tego zastępujesz słodycze czymś zdrowszym, co prawdopodobnie pozwoli ci schudnąć – i wytrwasz w postanowieniu” – tłumaczy Carlbring. I dodaje: „Nie da się całkowicie wymazać niektórych zachowań, ale można je zastąpić innymi – zdrowszymi”.

Według zebranych danych najczęstszymi postanowieniami noworocznymi niezmiennie pozostają: zapisanie się na siłownię lub regularne ćwiczenia (33 proc. badanych), redukcja wagi (20 proc.) i zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze (13 proc.).

Więcej – na stronie publikacji https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0234097

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz