fbpx

Wynalazek polskiego lekarza może uratować miliony ludzi

Zdaniem prezesa firmy Medinice, Polska jest idealnym miejscem do rozwoju innowacyjnych projektów, jednak ze względu na jej niewielki rynek, duże i kosztowne przedsięwzięcia nie mają sensu ekonomicznego. Jego firma we współpracy z wybitnym kardiochirurgiem prof. Piotrem Suwalskim pracuje nad pierwszą technologią tego rodzaju, która ma pomóc pacjentom kardiologicznym na całym świecie.

Krzysztof Majdan z money.pl donosi o ciekawej historii, którą tworzą menadżer z Indii i polski kardiochirurg. Sanjeev Choudary, prezes firmy Medinice, mieszka w Polsce od ponad 30 lat. Po spotkaniu na kolacji z profesorem Piotrem Suwalskim, wybitnym kardiochirurgiem, zrodziło się wiele interesujących pomysłów na usprawnienie pracy kardiologów i kardiochirurgów. Choudary postanowił połączyć swoją wiedzę o zarządzaniu z pomysłami lekarzy i naukowców, aby stworzyć innowacyjne rozwiązania. Ten projekt ma szansę na międzynarodowy sukces, a jeden z pomysłów prof. Suwalskiego realizują obecnie Amerykanie.

Czy warto inwestować w medyczno-technologiczne wynalazki w Polsce? To zależy od perspektywy. Polska oferuje świetne warunki do rozwoju takich projektów, ale rynek jest zbyt mały, by inwestycje te miały ekonomiczny sens dla dużych i kosztownych projektów. Mimo to Polska posiada wybitnych specjalistów, naukowców i inżynierów, którzy mają dostęp do różnych źródeł finansowania, co pomaga w podejmowaniu ryzyka. Jednak zaawansowane technologicznie urządzenia wymagają ogromnego kapitału, a Polska jako mały rynek, nie jest opłacalnym miejscem dla ich rozwoju.

Medinice, firma z sektora medycznego, działa w dziedzinie kardiologii, która jest kluczowa i stale rozwija się. Jednym z zabiegów kardiologicznych jest ablacja serca, która jest stosowana do leczenia arytmii. Medinice opracowała trzy innowacyjne produkty, które mają pomóc w leczeniu tej choroby.

Pierwszym jest MiniMax, pierwsza na świecie elektroda do mało inwazyjnych ablacji serca z mapowaniem 3D, nie wymagająca promieniowania RTG.

Drugim produktem jest CoolCryo, krioaplikator do wykonywania krioablacji chirurgicznej, który wyróżnia się temperaturą minus 160-180 stopni, co jest wyższą wartością niż w konkurencyjnych produktach.

Trzecim projektem jest PacePress, automatyczna opaska uciskowa, która ma pomóc w minimalizowaniu powikłań po zabiegach, takich jak wszczepienie rozrusznika czy ICD.

Dodaj komentarz