fbpx

Nowo odkryty grzyb nadzieją na skuteczną walkę z pasożytem polskich lasów

Naukowcy odkryli grzyba, który może pomóc w walce z inwazją jemioły w polskich lasach. Mikroorganizmy z gatunku Septoria krystynae, które powodują uszkodzenia liści jemioły, są używane do zwalczania tego uciążliwego półpasożyta. Metoda ta jest nie tylko przyjazna dla środowiska, ale również skuteczna.

Jemioła pospolita, choć zwykle kojarzona z Bożym Narodzeniem, stanowi poważny problem dla ekosystemów przez cały rok. Półpasożyt powoduje ogromne szkody w lasach, sadach i szkółkach roślin, a ekspansja na drzewa iglaste może być związana ze zmianami klimatu. Jemioła czerpie z żywiciela wodę i sole mineralne, a także ułatwia rozprzestrzenianie się chorób, co prowadzi do obumierania drzew. Niestety, zwalczanie pasożyta jest bardzo trudne, a stosowane metody usuwania mechanicznego i środki chemiczne są tylko częściowo skuteczne.

Sebastian Piskorski z Katedry Algologii i Mykologii Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego wyjaśnia, że naukowcy podejrzewają, że wykorzystanie mikroorganizmów z gatunku Septoria krystynae, które uszkadzają liście jemioły, może być przyjazne dla środowiska i skuteczne w kontrolowaniu populacji tego półpasożyta.

Naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego oraz Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej podjęli się projektu badawczego mającego na celu znalezienie gatunków grzybów, które zahamują wzrost i rozwój jemioły. Dotychczas znanych jest kilkanaście gatunków, które pasożytują na tę szkodliwą roślinę, jednak żaden z nich nie został dokładnie zbadany. Biologiczne metody zwalczania szkodliwych roślin za pomocą naturalnych pasożytów danego gatunku są stosowane w wielu krajach.

— Zbieramy rośliny jemioły z terenu całego kraju i sprawdzamy, czy mają objawy chorobowe. Jeżeli są one powodowane przez grzyby, to hodujemy je na sztucznych podłożach w warunkach laboratoryjnych, po to by poddać je analizie mikroskopowej i badaniom genetycznym — tłumaczył Piskorski.

Naukowcy odkryli nowy gatunek grzyba mikroskopijnego, nazwany Septoria krystynae, który okazał się pasożytem jemioły pospolitej. To odkrycie miało miejsce podczas badań mających na celu poszukiwanie gatunków grzybów, które będą ograniczać wzrost i rozwój jemioły. Grzyb ten wywołuje u rośliny chorobę zwaną septoriozą, objawiającą się plamistością liści. Odkrycie to jest ważne, ponieważ grzyb ten może posłużyć do zwalczania inwazji jemioły w lasach i innych ekosystemach.

Biologiczne środki ochrony

Jak wyjaśniła Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska z Katedry Algologii i Mykologii BiOŚ UŁ, która kieruje projektem badawczym, skuteczność wykorzystania S. krystynae do walki z inwazją jemioły zależy od wielu czynników. Grzyby, w przeciwieństwie do środków chemicznych, nie zapewniają stuprocentowej skuteczności, ponieważ są żywymi organizmami, które mogą mutować i dostosowywać się do nowych warunków. Grzyby mają zdolność przechwytywania fragmentów genów innych organizmów i wbudowywania ich do swojego DNA, co umożliwia im łatwiejsze dostosowanie się do fizjologii tych organizmów i efektywniejsze pasożytowanie. Jednak ta umiejętność może być również niebezpieczna.

Naukowcy planują poznać wszystkie gatunki grzybów pasożytujących na jemiołę pospolitą, która atakuje polskie lasy. Na podstawie tych obserwacji będą przeprowadzać testy na patogeniczność różnych gatunków grzybów w stosunku do półpasożyta.

One thought on “Nowo odkryty grzyb nadzieją na skuteczną walkę z pasożytem polskich lasów

  • 10 marca 2023 at 14:44
    Permalink

    Największym pasożytem polskich lasów są Lasy Państwowe.

    Reply

Dodaj komentarz