fbpx

Od lat pomaga innym, teraz inni pomogli. Błyskawiczna zbiórka dla Łukasza

16-letni Łukasz Berezak to jeden z najbardziej znanych wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W akcjach WOŚP uczestniczył już osiem razy, mimo że jego stan zdrowia jest bardzo poważny. Nastolatek zmaga się z nieuleczalnymi chorobami, m.in. Leśniowskiego-Crohna, zespołem Cushinga, nadciśnieniem i osteoporozą. Miewa bardzo często ataki bólu. Czasem tak silne, że mdleje.

– Roczne leczenie Łukasza razem z rehabilitacją to ogromna kwota, sięgająca często 72 tysięcy złotych – mówi Iza Berezak, mama chłopca.

Leki, zastrzyki, badania czy rehabilitacja to dla 16-latka codzienność. – Nie stać nas na to wszystko. Potrzebujemy pomocy – tłumaczy pani Iza.

Niestety koszty leczenia są z roku na rok coraz droższe, a nie ma nadziei na to, że pojawi się jakiś cudowny lek, który pomoże Łukaszowi jednorazowo.

Jest jednak „światełko w tunelu”. Możliwe, że uda się znaleźć przyczynę choroby chłopca poprzez przesiewowe badania genetyczne i dzięki temu skuteczniej walczyć o jego zdrowie. Niestety, takie badania również kosztują. Rodziny Łukasza nie było stać na ich sfinansowanie, w związku z czym uruchomiona została internetowa zbiórka pieniędzy. Jej celem było zebranie 120 tysięcy złotych.

Reakcja internautów przerosła najśmielsze oczekiwania rodziny. Całą kwotę udało się zebrać błyskawicznie, w zaledwie kilka dni. W środę wieczorem, dzięki datkom od przeszło czterech tysięcy osób, zebrana kwota przekroczyła 200 tys. zł.

O Łukaszu zrobiło się głośno, gdy jako 10-letni wolontariusz WOŚP powiedział reporterce Alicji Rucińskiej podczas wywiadu: „Dla mnie już nie ma ratunku, więc chciałbym pomagać tym, dla których jest jeszcze nadzieja”. Zyskał tym sympatię nie tylko Jurka Owsiaka, z którym teraz się przyjaźni, ale też niezliczonej liczby osób, które aktywnie go wspierają.

 

Moim marzeniem jest być zdrowym i korzystać z życia, tak samo jak moi rówieśnicy. W związku z ograniczeniami, jakie do tej pory spotkały mnie w życiu, staram się pomagać innym potrzebującym. Doskonale wiem, czym jest choroba i codzienne stawianie jej czoła – napisał Łukasz Berezak na swojej stronie lukaszberezak.pl

Źródło: tvn24.pl

 

Dodaj komentarz