fbpx

Portfel kryptowalut – jak go założyć i jak działa? Czy jest konieczny?

Kryptowaluty, mimo tego, że towarzyszą nam zaledwie od kilku lat, mają już całkiem pokaźne grono fanów. Nie brakuje osób, które to właśnie w krypto upatrują swoich szans na szybki zysk. Zanim jednak zajmiemy się inwestowaniem na poważnie, warto poznać podstawowe zagadnienia. Powinniśmy na przykład dowiedzieć się, czym jest elektroniczny portfel kryptowalut i poznać zasady jego działania!
Jak działa portfel kryptowalut i jak go założyć?

W pewnym uproszczeniu jest to usługa (lub fizyczny nośnik), na którym będziemy przechowywać nasz cyfrowy kapitał. Portfele – tak samo, jak krypto – działają z wykorzystaniem technologii blockchain. Kluczową rolę odgrywa tu podział na dwa klucze:

  • publiczny,
  • prywatny.

Ten pierwszy jest jawny i pozwala na otrzymywanie kryptowalut, np. Bitcoina czy LiteCoina. Klucz prywatny służy do autoryzowania transakcji, czyli wysyłania zgromadzonych środków z portfela: np. na portfel sprzętowy lub do innych użytkowników łańcucha blockchain.

Aby założyć portfel kryptowalut, należy wykonać następujące kroki:

  1. Wybrać rodzaj portfela kryptowalut, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
  2. Pobrać odpowiednie oprogramowanie, które odpowiada wybranemu typowi portfela. Większość portfeli kryptowalut ma swoje oficjalne strony internetowe, z których można pobrać odpowiednie aplikacje.
  3. Zarejestrować swoje konto w wybranej usłudze i wygeneruj adres nowego portfela.
  4. Przypisać swój portfel do odpowiedniego źródła finansowania, a następnie dokonać pierwszej wpłaty środków na konto.
 Najważniejsze informacje o portfelu kryptowalut

Warto rozpocząć od tego, że czasem określa się go też mianem portfela Bitcoin. Trzeba jednak odnotować, że takie nazewnictwo jest błędne. Na rynku znajdziemy wiele różnych cyfrowych walut: Ethereum, Litecoin czy Dogecoin to tylko niektóre z nich.

Oczywiście, wszystko zaczęło się właśnie od BTC, który i dziś jest niezwykle popularny, jednak w ciągu kilku ostatnich lat, doczekał się wielu konkurentów. Nie powinniśmy więc pytać o to, co to jest portfel Bitcoin, a raczej o to, jak działa uniwersalny portfel krypto – bez względu na walutę, jaką chcemy tam gromadzić.

Nie istnieje jeden, uniwersalny rodzaj portfela dla cyfrowych aktywów. Te najpopularniejsze, z którymi spotykamy się najczęściej to:

  • portfele mobilne,
  • prywatne portfele kryptowalut,
  • portfele sprzętowe,
  • portfele giełdowe.

Mimo tego, że już sam podział może nieco wystraszyć osoby, które dopiero wchodzą w ten świat, to uspokajamy – to naprawdę proste! Sporo ciekawych informacji o tym, jak założyć portfel kryptowalut znajdziesz na stronie Bitcoinpl.org: https://bitcoinpl.org/jak-zalozyc-portfel-kryptowalut.

Czy portfele krypto są bezpieczne?

 Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że już zwykły portfel mobilny zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Seedy zwykle składają się z 12-24 słów w języku angielskim. Tak skomplikowane hasło dostępu do konta na pewno znacznie utrudni wykradzenie naszych cyfrowych aktywów.

Bardzo dużym poziomem bezpieczeństwa cechują się też portfele sprzętowe. To fizyczne nośniki, na które musimy „przesłać” nasze aktywa np. z portfela giełdowego. To proces nieco bardziej złożony, jednak jeśli chcemy mieć pełną kontrolę nad naszymi kryptowalutami, to raczej nie znajdziemy lepszego rozwiązania.

Zdania co do portfeli giełdowych są natomiast dość mocno podzielone. Z jednej strony nie brakuje osób, które mają do nich pełne zaufanie, ale bez trudu znajdziemy też wielu sceptyków, którzy słusznie wskazują na to, że przypadki włamań i kradzieży cyfrowego kapitału zdarzały się nawet dużym, renomowanym giełdom działającym na rynkach zachodnich.

Dobrze byłoby, gdyby strona, której zdecydujemy się zaufać, miała nie tylko solidne zabezpieczenia techniczne, ale miała też wykupione ubezpieczenie obrotowe, np. multi-sig do konkretnej, możliwie jak najwyższej kwoty. Wartością dodaną będzie też wdrożona polityka KYC.

One thought on “Portfel kryptowalut – jak go założyć i jak działa? Czy jest konieczny?

Dodaj komentarz