fbpx

Naukowcy stworzyli asfalt, który sam topi śnieg i lód

Naukowcy z Chin opracowali asfalt, który samodzielnie roztapia śnieg i lód. Niezwykłe właściwości tego materiału wynikają z dodatku mieszanki soli podczas prac drogowych. Według autorów badania jest to rozwiązanie niedrogie, długotrwałe i przyjazne dla środowiska.

Śliskie nawierzchnie stanowią poważny problem każdej zimy. Pokryte śniegiem, błotem pośniegowym czy lodową „szklanką” drogi stają się niebezpieczne dla kierowców i pieszych. Najczęściej wykorzystywanym sposobem walki z lodem jest sól, ale jej nadmierne stosowanie szkodzi środowisku. Opublikowane niedawno badanie w czasopiśmie naukowym „ACS Omega” sugeruje jednak nowe rozwiązanie — asfalt, który sam rozpuszcza lód, nie zagrażając przy tym przyrodzie.

Mikrokapsułki z solami

Zespół badawczy z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Hebei postanowił zbadać możliwość dodawania nowych składników do asfaltu, które pozwolą na zmniejszenie ilości śniegu i lodu, zbierającego się na jego powierzchni. Choć istnieją już technologie, które wykorzystują chlorki, badacze postanowili wypróbować inny składnik — octan sodu. Aby zwiększyć stabilność octanu sodu, dodali również środek powierzchniowo czynny, dwutlenek krzemu oraz żużel. Po przygotowaniu mieszanki została ona zamknięta w mikrokapsułkach i dodana do asfaltu.

Pierwsze wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców wykazały, że dodatek soli obniżył temperaturę zamarzania wody na powierzchni asfaltu aż do -21 stopni Celsjusza. Kolejnym etapem badań był test pilotażowy w warunkach rzeczywistych, który odbył się na zjeździe z autostrady w prowincji Hebei. Na wiosnę i w lecie wzbogacona nawierzchnia była identyczna z tradycyjnym asfaltem. Jednak wraz z nadejściem zimy, pokryta nią część drogi pozostała czarna, podczas gdy konwencjonalny asfalt był pokryty śniegiem, wymagając konieczności odśnieżania.

Rozwiązanie na wiele lat

Pierwsze wyniki badań wykazały, że dodatek soli zmniejszył temperaturę, przy której woda zamarza na powierzchni asfaltu do -21 stopni Celsjusza. Następnie naukowcy przetestowali asfalt z solą na rzeczywistej drodze, umieszczając go na zjeździe z autostrady w prowincji Hebei. W okresie letnim nawierzchnia wyglądała tak samo, jak tradycyjna. Jednak podczas opadów śniegu, powierzchnia pokryta nowym asfaltem pozostała czarna, podczas gdy tradycyjna droga wymagała odśnieżania.

Badacze zapewniają, że dodatek do asfaltu, który stosują, spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa przewidziane dla tego typu materiałów. Co więcej, zastosowanie tej technologii powinno rozwiązać problem oblodzenia na długi czas. Według szacunków naukowców, pięciocentymetrowa warstwa asfaltu z dodatkiem powinna być w stanie skutecznie usuwać śnieg przez siedem do ośmiu lat.

Źródło: American Chemical Society

 

 

One thought on “Naukowcy stworzyli asfalt, który sam topi śnieg i lód

Dodaj komentarz