fbpx

W Szczecinie urodziny najstarszego kina na świecie

Najdłużej nieprzerwanie działające kino na świecie – szczeciński Pionier – obchodzi swoje 109. urodziny. “Helios”, “Weltkinotheater”, “Odra”, “Pionier” – choć nazwy kina przez lata się zmieniały, ono od 1907 r. mieści się w tym samym miejscu na parterze kamienicy, w centrum Szczecina. “Pierwszy właściciel kina Otto Blauert otworzył tu kawiarnię, w której od czasu do czasu wprowadzał kinematograf, aby jego goście mieli okazję zobaczyć film” – powiedziała współwłaścicielka Kina Pionier Wanda Szewczyk.

“W okresie międzywojnia niemiecki Szczecin był miejscem rekreacji i wypoczynku. Stąd ponad 50 czynnych w tym czasie kinoteatrów. Oprócz Pioniera żadne z nich nie przetrwało do naszych czasów” – podkreśla. Pierwszym wyświetlanym po wojnie filmem był “Iwan Groźny” w reżyserii Siergieja Eisensteina. Pionier był również inspiracją dla Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który przebywając w Szczecinie w 1947 r. napisał wiersz “Małe kina”.

W 2005 r. Pionier został uznany za najstarsze, nieprzerwanie działające kino na świecie, za co otrzymał certyfikat wystawiony przez Guinness World Records. Należy do sieci Europa Cinemas oraz sieci Kin Studyjnych. W prezentowanym repertuarze dominują niekomercyjne produkcje polskie i europejskie. Od lat kino bierze również udział w akcji edukacyjnej, gdzie na specjalne pokazy filmowe przyjeżdżają młodzi widzowie z całego województwa zachodniopomorskiego.

 

Czytaj więcej na poznajpolskie.onet.pl

Foto: www.kino-pionier.com.pl

Dodaj komentarz