fbpx

Kalifornia ogranicza sprzedaż psów z hodowli. W sklepach jedynie zwierzęta ze schronisk

Od nowego roku, kalifornijskie sklepy zoologiczne mogą sprzedawać tylko psy, koty i króliki, które pochodzą ze schronisk lub organizacji ratowniczych non-profit.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 stycznia, właściciele sklepów będą musieli posiadać dokumentację pochodzenia zwierząt, za brak takich dokumentów grozi kara w wysokości 500 dolarów za każde zwierzę.

Nowe przepisy zostały zatwierdzone już w październiku 2017 r., ale zaczęły obowiązywać dopiero z początkiem 2019 r. Dało to czas właścicielom sklepów zoologicznych na przygotowanie zmian w ofercie.

Sprzedaż psów i kotów bezpośrednio przez hodowców jest wciąż legalna. Zgodnie z nowym prawem, właściciele sklepów zoologicznych muszą dysponować świadectwem potwierdzającym pochodzenie zwierzęcia. Ustawa wymierzona jest przede wszystkim w działalność pseudohodowli, czyli tak zwanych fabryk szczeniąt i kociąt, gdzie zwierzęta są masowo rozmnażane i często przetrzymywane w niewłaściwych warunkach. Nowe przepisy mają także pomóc w rozwiązaniu problemu przepełnionych kalifornijskich schronisk, do których najczęściej trafiają właśnie psy, koty i króliki.

Początek nowego trendu

Kevin O’Neill, wiceprezes Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt, stwierdził, że ustawodawstwo Kalifornii zdaje się być początkiem nowego trendu, podobne rozwiązania są już rozważane lub opracowywane w stanach Waszyngton, Nowy Jork i New Jersey.

Jak podaje “New York Times”, ponad 250 samorządów lokalnych i stanowych w USA stosuje podobne środki, ograniczające masowe hodowle psów i kotów. W listopadzie Atlanta, jako dziewiąte miasto w stanie Georgia, wprowadziła zakaz działalności tak zwanych fabryk szczeniąt i kociąt. Sklepy zoologiczne mają oferować w zamian wyłącznie zwierzęta do adopcji.

Źródło: CNNNew York Times

 

Dodaj komentarz