fbpx

Collin Clarke – pierwszy na świecie kulturysta z zespołem Downa

Niegdyś zwykły recepcjonista, od 2016 roku pierwszy na świecie kulturysta z dodatkowym chromosomem. Poznajcie historię młodego mężczyzny, który swoją determinacją i ciężką pracą uwadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Amerykanin z uśmiechem na ustach przełamuje bariery i walczy o zmianę stereotypów na temat niepełnosprawności.

Przygoda chłopaka rozpoczęła się w 2014 roku w Indianie. Collin-22-letni mieszkaniec Evanesville, pracował na recepcji studia sportowego Boby ‘s Gym. W trakcie zajęć, często obserwował trenera personalnego- Glenna Ubelhora. Pewnego dnia młodzieniec doznał olśnienia. Zapragnął wyglądać jak mentor!

Od tamtej pory jego życie nabrało tempa.  Rodzice wspierali go w walce o zdrową sylwetkę. Collin zrzucił prawie 30 kg, a wytrwałe treningi pozwoliły mu na występ w zawodach kulturystycznych. Pozował w Kentucky Muscle w Louisiville. Było to zaledwie 6 miesięcy po rozpoczęciu przygody ze sportem.

-„Treningi dały mu pewność siebie, niezależność i skupienie na celu, które wpłynęły na inne aspekty jego życia „– podsumowała rozwój kariery syna Jodie Clarke.

Krótko po debiucie w kulturystyce sportowiec założył organizację non-profit –“Collination. Ludzie w niej zrzeszeni zapewniają programy treningowe dla osób niepełnosprawnych. Każdy powinien mieć prawo do realizacji swoich marzeń i dbania o siebie, o to właśnie walczy Collin. Jego motto brzmi „Nie poddawaj się”. Bohater chce swoją postawą inspirować innych do dbania o zdrowie.

 

Clarke to nie jedyny człowiek z zespołem Downa, który łamie stereotypy. Przykładem może być Isabel Springmuhl, której kolekcja ubrań została przedstawiona publiczności na londyńskim tygodniu mody. Posiadaczem dodatkowego chromosomu jest też Pablo Pinieda, który jako pierwszy z zespołem zdobył dyplom uczelni wyższej. Oprócz kariery nauczycielskiej Pablo ma za sobą także epizod aktorski. W filmie „Ja też„ zagrał samego siebie.

W Polsce żyje ok. 60 tys. osób z tą przypadłością. Stanowią ważną cześć rynku pracy. Zazwyczaj wybierają branżę handlową, gastronomiczną lub hotelarską. Zatrudniani są także w urzędach, czy biurach, co pokazuje, że są osobami samodzielnymi. Tak jak my posiadają swoje pasje, talenty i predyspozycje i tak jak my chcą żyć szczęśliwie.

 

 

Opracowanie: Katarzyna Maj

Źródło: adamkuncicki.pl

Dodaj komentarz