fbpx

Starożytne ruiny odkryte w Kanadzie są starsze od piramid!

Zespół kanadyjskich doktorantów odkrył starożytną wioskę datowaną na okres jeszcze sprzed ery piramid. CTV informuje, że grupa studentów z Wydziału Archeologicznego Uniwersytetu Victorii odkryła najstarszą osadę w Ameryce Północnej. Ta starożytna wioska została odkryta, kiedy naukowcy przeszukiwali wyspę Triquet, położoną około 300 mil na północ od Victorii, miasta położonego w zachodniej Kanadzie.

Zespół znalazł tam starożytne haczyki i włócznie rybackie, a także narzędzia potrzebne do wskrzeszania ognia. Jednak największą niespodzianką okazało się starożytne palenisko do gotowania, z którego naukowcy mogli otrzymać płatki węgla drzewnego spalone przez prehistorycznych Kanadyjczyków. Wykorzystując datowanie metodą węglową, naukowcy stwierdzili, że osada pochodzi sprzed 14 000 lat, co czyni ją znacznie starszą niż piramidy starożytnego Egiptu, które zbudowano jakieś 4700 lat temu.

Alisha Gauvreau, doktorantka, która pomogła odkryć to miejsce, powiedziała: „Pamiętam, kiedy przyszły wyniki z laboratorium, po prostu usiedliśmy i komuś się wyrwało: Cholera jasna, to jest naprawdę stare!” Alisha wraz z zespołem zaczęła badać starożytne osady po tym jak zapoznała się z przekazywanymi słownie opowiadaniami plemienia północnoamerykańskich Indian Heiltsuk, opowiadającymi o kawałku ziemi, który nigdy nie zamarzł podczas ostatniej epoki lodowcowej. William Housty, członek Narodu Heiltsuk, powiedział: „Nie do wiary, że te historie przetrwały tyle czasu tylko po to, żeby od tych archeologicznych dowodów uzyskać potwierdzenie swojej wiarygodności. To jest po prostu niesamowite”. „To odkrycie jest bardzo ważne, ponieważ potwierdza wiele historii, o których nasi ludzie wspominali przez tysiące lat”.

Naukowcy uważają, że osada ta wskazuje na masową migrację ludzi wzdłuż wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej. „To odkrycie to zmiana naszego przekonania odnoszącego się do tego, w jaki sposób Ameryka Północna została po raz pierwszy zaludniona”, powiedział Gauvreau.

Uczniowie mają nadzieję, że przeszukując pobliskie wyspy, będą mogli uzyskać więcej odkryć i dowodów na istnienie tej migracji.

Źródło: allthatsinteresting.com

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz