fbpx

Śpiewanie w chórze może przynosić korzyści dla zdrowia psychicznego

Jak wynika z badań Nicka Stewarta z Oxford Brookes University, śpiewanie w chórze może przynosić korzyści dla zdrowia psychicznego.

Nick, za pośrednictwem Internetu, zadał grupie 375 osób, wśród których część śpiewała w chórze, część śpiewała solo, reszta była członkami drużyn sportowych. Pytania dotyczyły ich samopoczucia oraz satysfakcji z tego co robią.

Jak się okazało, we wszystkich grupach poziom zadowolenia z życia był dość wysoki. Jednak śpiewający w chórach deklarowali znacznie lepsze samopoczucie niż śpiewający solo i nieco lepsze niż sportowcy.

Członkowie chórów podkreślali także, że śpiewanie w grupie daje im poczucie jedności, a zespół jest ważną częścią ich życia. Sportowcy o swoich drużynach wypowiadali się chłodniej.

„Wyniki badań sugerują że dołączenie do chóru może być dobrym sposobem, aby poprawić sobie codzienne samopoczucie. Wiemy zaskakująco mało, jak śpiewanie w grupie może mieć wpływ na nasze zdrowie”– skomentował Nick Stewart

„Wyniki padań sugerują, że doświadczenie w postaci używania własnego głosu do tworzenia muzyki może być bardziej atrakcyjne, jeśli czujemy się częścią spójnej grupy. Dalsze badania mogą pokazać, jak wspólne poruszanie się i zsynchronizowane oddychanie, może powodować unikalny stan dobrego samopoczucia i zadowolenia”.

Źródło: brookes.ac.uk, fot. singers.com

Dodaj komentarz