fbpx

Na stacji Metro Młociny stanęła automatyczna mini przychodnia, korzysta z niej 100 osób dziennie

Z początkiem października na stacji Metro Młociny  pojawiła się tajemnicza budka. Jest to ustawiony testowo kiosk telemedyczny, czyli niewielkie pomieszczenie, w którym zainstalowano urządzenia niezbędne do przeprowadzenia podstawowych badań medycznych. Korzystanie z urządzenia jest całkowicie bezpłatne. Mini przychodni spotkała się w pierwszych tygodniach z dużym zainteresowaniem.

EKG w oczekiwaniu na metro

Urządzenie nosi nazwę Medibox. Postawione zostało w Punkcie Obsługi Pasażerów na terenie węzła komunikacyjnego Młociny.  W środku można zbadać między innymi stan układu krążenia (tętno, saturacja krwi, częstotliwość oddychania), ciśnienie krwi i temperaturę oraz przeprowadzić analizę składu ciała – sprawdzić wskaźniki BMI i WHR, wiek metaboliczny, zawartość tkanki tłuszczowej, podstawowe tempo metabolizmu czy zapotrzebowanie energetyczne.

Mini przychodnia funkcjonuje od początku października. Od momentu zainstalowania punkt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Już w pierwszych dniach padł ofiarą własnej popularności. Badań wykonywano tak dużo, że Medibox się zepsuł. Zawiodło oprogramowanie, które nie było gotowe na taki natłok pracy. Usterkę szybko jednak usunięto.

Do 30 października badanie w Medibox przeprowadziło 2709 osób, to ponad 100 badań wykonanych każdego dnia (w niedziele punkt jest nieczynny). Jak informuje operator urządzenia, niektórzy udają się na stację Metro Młociny tylko po ta aby się zbadać, co jest potwierdzeniem, że pomysł instalacji takiej maszyny się sprawdził.

Samo przeprowadzenie badań nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy wejść do pomieszczenia, usiąść na wskazanym miejscu, wybrać rodzaj badania i stosować się do poleceń pojawiających się na ekranie. Badanie zajmuje zaledwie kilka minut. Wyniki można odczytać na ekranie bezpośrednio po badaniu lub otrzymać mailem.

Medibox to pilotażowy projekt Zarządu Transportu Miejskiego. Po pierwszych kilku miesiącach, zapadanie decyzja, czy urządzenia pojawią się także w innych lokalizacjach. Takie zapotrzebowanie zostało już zgłoszone m.in. przez radnych na Bemowie, gdzie stacje metra zostaną otwarte dopiero za dwa lata. Zdaniem lokalnych działaczy, taki punkt jest tam potrzebny i warto zaplanować jego instalację z wyprzedzeniem.

– Doświadczenia zagraniczne pokazują, że takie rozwiązanie się sprawdza. W Warszawie to pierwszy taki punkt, więc zobaczymy, czy mieszkańcy będą chcieli z niego korzystać. Takie badania nie zastąpi lekarza, ale pozwoli szybko sprawdzić podstawowe parametry organizmu – mówi Magdalena Potocka z zespołu prasowego ZTM.

Punkt, który został ustawiony w holu dworca autobusowego, czynny jest sześć dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku w godzinach 7-20, a w soboty od 9.30 do 16.30. Kiosk będzie dostępny do 31 grudnia 2019 roku.

Źródło: ZTM/mat. prasowe

Dodaj komentarz