fbpx

Królowa Elżbieta rezygnuje z naturalnych futer

Królowa Elżbieta II po raz pierwszy w historii rezygnuje z naturalnych futer, na rzecz sztucznych – informuje dziennik „Daily Telegraph”, powołując się na książkę osobistej stylistki i garderobianej monarchini.

Królowa w swojej garderobie posiada wiele strojów pochodzenia zwierzęcego. Nosi je od lat, jednak w ostatnich czasach spotkała się z dużą falą krytyki obrońców zwierząt. Aktywiści krytykowali ją za to, że pokazuje się w nich podczas oficjalnych uroczystości. Pod ich presją wiele słynnych domów mody wycofało się ze swojej oferty naturalne futra.

„Jeśli Jej Wysokość będzie uczestniczyć w oficjalnych wydarzeniach w szczególnie chłodną zimę, od 2019 r. do tego, by zapewnić jej ciepło, będzie używane sztuczne futro” – napisała w wydanych właśnie wspomnieniach Angela Kelly, która od 25 lat pracuje jako osobista stylistka i garderobiana królowej. Książka została opublikowana za zgodą królowej.

Kelly ujawniła również, że z jednego z ulubionych płaszczy Elżbiety II usunięto już ozdobne wykończenie z futra norek.

Informacje o tym, że królowa będzie używać sztucznych futer potwierdził rzecznik Pałacu Buckingham, który powiedział „Daily Telegraph”: „Gdy dla królowej projektowane będą nowe stroje, wszystkie futra będą sztuczne”.

„Mimo to obrońcy praw zwierząt nie kryją radości ze zmiany. „Jesteśmy podekscytowani tym, że Jej Wysokość oficjalnie stała się niefutrzana. Decyzja królowej Elżbiety o pójściu w sztuczne jest doskonałym odzwierciedleniem nastrojów brytyjskiej opinii publicznej, z której ogromna większość nie znosi okrucieństwa związanego z futrami i nie chce mieć z tym nic wspólnego. Nasza głowa państwa nieposiadająca zwierzęcego futra wysyła potężne przesłanie, że futro jest zdecydowanie niemodne” – powiedziała Claire Bass, dyrektor organizacji Humane Society International.

„Wielka Brytania zakazała hodowli zwierząt na futra prawie dwie dekady temu, ponieważ uznano to za zbyt okrutne. Teraz musimy dokończyć zadanie i zakazać również sprzedaży futer. Wzywamy rząd brytyjski, aby poszedł za przykładem Jej Wysokości i uczynił Wielką Brytanię pierwszym krajem na świecie, który zakazuje sprzedaży futer zwierzęcych” – dodała.

Źródło: „Daily Telegraph”

Dodaj komentarz