fbpx

Psychologowie przekonują, że nie trzeba robić wielkich rewolucji w życiu, by kolejny rok był lepszy od poprzedniego. Wystarczy tylko zwolnić nieco tempo.

 

Czy zdarza ci się zmuszać się do funkcjonowania na najwyższym biegu, by jak najszybciej osiągać wyznaczane sobie cele? A może czasami czujesz się wypalony już na początku roku, starając się ze wszystkich siły być lepszą wersją siebie już w styczniu. Chęć pracy nad sobą to bardzo pozytywna cecha, ale trzeba być ostrożnym, by nie wpaść w sidła perfekcjonizmu i nie wywierać na sobie zbyt dużej presji. Przyjemne uczucie posiadania kontroli nad swoim życiem, które pojawia się szczególnie w momencie wielkich noworocznych planów, może szybko zamienić się w zniechęcenie, jeśli nałożymy na swoje barki zbyt dużo. Psycholog Danielle Benvuento, która specjalizuje się w technice medytacyjnej, jaką jest uważność, proponuje nieskomplikowany sposób na łagodne wprowadzanie zmian w swoim życiu. Oto 5 kroków, dzięki którym w nadchodzącym roku poprawisz znacznie jakość swojego życia:

Zwolnij tempo

Wolniejsze życie nie oznacza prokrastynacji, czyli ciągłego odkładania obowiązków „na jutro”. To pierwszy krok do tego, by stać się bardziej uważnym na to, co dzieje się wokół nas i w naszym życiu. Zwolnić to znaczy wykonywać wszystko zgodnie z planem, ale nie wbrew sobie. Chodzi o to, by być obecnym i zaangażowanym w to, co robimy „tu i teraz”, a  nie doprowadzać do wypalenia przez obsesyjną potrzebę chwilowej satysfakcji. Ciągłe skupianie się na nierealnych efektach naszej pracy może doprowadzić do przewlekłego zmęczenia, depresji, stanów lękowych. Postaraj się więcej czasu spędzać w spokojnych miejscach, gdzie będziesz mógł zastanowić się nad faktyczną wartością tego, co robisz. Ucz się cierpliwości i otwartości umysłu, które uchronią cię przed podejmowaniem pochopnych decyzji i, co najistotniejsze, nie bądź dla siebie zbyt surowy i nie oceniaj swojej osoby przez pryzmat tego, co udało ci się osiągnąć, a czego jeszcze nie.

Pozwól sobie na niepewność

Kiedy za czymś gonimy zwykle tłumimy w sobie wszelkie przejawy niepewności, bo wydaje nam się, że one nas spowolnią i nie pozwolą zrealizować planów. Czasami jednak warto zatrzymać się na moment i pozwolić dojść do głosu pytaniom o zasadność tego, co robimy. Następnym razem, kiedy poczujesz ukłucie niepewności, nie przyspieszaj, nie uciekaj – rozejrzyj się dookoła, daj sobie czas, przyjrzyj się różnym możliwościom, jakie podsuwa ci los. Jeśli pozostaniesz obecny i świadom swoich decyzji, będziesz również ostrożniejszy i wrażliwszy w podejmowaniu kolejnych kroków.

  Zadbaj o relacje z ludźmi

Jeśli całą twoją uwagę pochłania osiąganie celów, twoje więzi z innymi, nawet z tymi, których kochasz, mogą ulec osłabieniu. Zamiast tego wykaż inicjatywę by spotkać się z innymi ludźmi na poziomie emocjonalnym. Poświęcenie temu czasu pozwoli ci bardziej żyć tym, co dzieje się tu i teraz. Gdy doświadczasz tego, że jesteś chciany i kochany, możesz również zgodnie z prawdą dostrzegać to, kim naprawdę jesteś i jak wygląda otaczająca cię rzeczywistość. Takie „osadzenie” w kontaktach z ludźmi pozwala Ci realizować marzenia i osiągać obrane cele. Łatwiej jest Ci znaleźć właściwe rozwiązania. Możesz tego doświadczyć wtedy, gdy opowiadasz bliskiemu przyjacielowi o tym, co jest dla ciebie trudne. Takie „wygadanie się” przywraca często spokój i przywraca do działania intuicyjną część twojego umysłu, która pozwala ci znajdywać rozwiązania dla twoich problemów. Możesz przystąpić do wypróbowania nowych możliwości.

 

Czytaj więcej na: charaktery.eu

 

 

Dodaj komentarz