fbpx

Chińskie szkoły dają uczniom tydzień wolnego na zakochanie się

Dziewięć chińskich szkół zawodowych zarządzanych przez Fan Mei Education Group zdecydowało się przyznać uczniom dodatkowy tydzień wolnego, aby mieli szansę zakochać się. Przerwa potrwa od 1 do 7 kwietnia i będzie przedłużeniem jednodniowego chińskiego święta narodowego poświęconego sprzątaniu grobów, znanego również jako Festiwal Qingming.

Co więcej, dyrekcje szkół pragną, aby młodzież wybrała się w podróż, w trakcie której mogliby odnaleźć miłość. Uczniów poproszono o prowadzenie dzienników podróży, nagrywanie filmów z odwiedzanych lokalizacji oraz sporządzanie raportów dotyczących wyjazdu i własnego rozwoju w tym czasie.

„Wprowadzając system ferii wiosennych, mamy nadzieję, że uczniowie nauczą się kochać przyrodę, cenić życie i doświadczyć miłości. Wyjdźcie poza teren uczelni, zetknijcie się z naturą i odkryjcie piękno wiosny sercem” – napisał w oświadczeniu Liang Guohui, prodziekan Mianyang Aviation Vocational College.

Szkoły, które zdecydowały się na dodatkowy urlop, są związane z przemysłem lotniczym.

Instytucje te kształcą przyszłych pilotów, stewardesy, kontrolerów ruchu lotniczego oraz personel związany z ochroną lotnisk. Decyzja o wprowadzeniu specjalnych ferii „dla miłości” stała się viralem na Weibo, chińskim odpowiedniku Twittera. Post Sichuan Southwest Aviation Vocational College został wyświetlony prawie 130 milionów razy w ciągu dwóch dni od opublikowania.

Jednak sytuacja nie jest tak różowa, jak mogłoby się wydawać. Szkoły zorganizują dodatkowe zajęcia w weekend, aby uczniowie mogli nadrobić zaległości z tygodnia. To dość powszechna praktyka w Chinach, gdzie niektóre firmy wprowadzają dodatkowe dni „urlopowe”, aby pracownicy mogli spędzić więcej czasu na podróżach z rodzinami. Następnie pracownicy nadrabiają dni spędzone poza biurem, pracując w weekendy.

Decyzja szkół oraz oficjalne hasło tegorocznego urlopu „ciesz się kwiatami, zakochaj się” są związane z dążeniem Chin do zwiększenia szybko spadających wskaźników urodzeń i małżeństw.

2 thoughts on “Chińskie szkoły dają uczniom tydzień wolnego na zakochanie się

Dodaj komentarz