fbpx

Bobry pomagają zagrożonym płazom

Aktywność bobrów stwarza przyjazne warunki dla rozwoju płazów narażonych na wyginięcie w wyniku zmian klimatycznych – informują biolodzy, których wnioski ukazały się w piśmie „Freshwater Biology”.

Naukowcy z Washington State University Vancouver w USA prowadzili badania na 49 obszarach leśnych Gór Kaskadowych o różnym poziomie aktywności bobrów. Okazało się, że w miejscach, w których zwierzęta te budowały tamy i żeremia występowała 2,7-krotnie większa różnorodność gatunków płazów niż w niezamieszkałych przez bobry miejscach.

Niektóre gatunki żab i ambystomowatych, najbardziej zagrożone zmianami klimatycznymi, występowały wyłącznie na obszarach aktywności bobrów.

„Siedliska bobrów sprzyjają gatunkom płazów, których kijanki rozwijają się wolniej i więcej czasu muszą spędzić w wodzie zanim osiągną dojrzałą postać, pozwalająca na życie na lądzie. Poprzez powiększanie istniejących ekosystemów wodnych i zapobieganie ich szybkiemu wysychaniu, tamy budowane przez bobry stwarzają tym płazom warunki do reprodukcji i rozwoju” – mówi Jonah Piovia-Scott, autor analizy.

„Zwiększenie liczebności bobrów, których populacja w przeszłości mocno podupadła w wyniku kłusownictwa, może mieć kluczowe znaczenie dla przetrwania niektórych gatunków” – dodaje badacz.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz