fbpx

Od początku wakacji po Bulwarze Nadmorskim w Gdyni krąży bibliorower, czyli mobilny punkt wymiany książek

Mobilny punkt bookcrossingowy prowadzą pracownicy Biblioteki Gdynia. Dwa razy w tygodniu ładują książki do specjalnego kufra w rowerze towarowym i ruszają na przejażdżkę wzdłuż gdyńskiej plaży. W ten sposób chcą zachęcić mieszkańców i turystów do wymiany lektur na książki, które zalegają na półkach w ich mieszkaniach.

To pomysł, który mocno promuje ideę bookcrossingu i uczy gdynian oraz turystów ciekawego podejścia do czytelnictwa. Za każdym razem bibliorower wydaje danego dnia po kilkadziesiąt książek. Nie znamy dokładnej liczby, ale od początku lipca „drugie życie” dostało już w ten sposób kilkaset różnych tytułów.

Najczęściej to książki, które wzięły się właśnie z akcji bookcrossingowych. W każdej z naszych filii mamy taki punkt. Codziennie można oddać w nich książki, wymienić się, a przy okazji wakacji wychodzimy z nimi do mieszkańców i turystów, na plażę. Mamy tutaj oczywiście lżejszą literaturę, czyli kryminały, literaturę obyczajową czy romanse, które kojarzą się z wakacyjną lekturą, ale mamy też literaturę piękną czy poradniki, tak aby każdy znalazł coś dla siebie – wyjaśnia Zuzanna Gajewska z Biblioteki Gdynia.

Rozwiązanie spodobało się mieszkańcom, którzy chętnie przeglądają tytuły i pytają o szczegóły akcji. Dla wielu z nich jest to pierwszy raz, kiedy mają do czynienia z bookcrossingiem.

 

Czytaj więcej na: whitemad.pl

Foto: Kamil Złoch (źródło: UM Gdynia)

Dodaj komentarz