fbpx

Warszawa wprowadza butelkomaty, które rozdają bilety do kina i kawiarni

W Warszawie staną niebawem butelkomaty, które będą przyjmować butelki plastikowe, szklane i aluminiowe puszki. W zamian urządzenia będą wydawać zniżki na bilety do kina czy kawę.

Minister Henryk Kowalczyk zapowiedział wprowadzenie kaucji na opakowania PET, czyli m.in. na plastikowe butelki i inne opakowania. Okazuje się, że producenci napojów już wcześniej przygotowywali się takie zmiany. W stolicy Coca-Cola, Miasto Stołeczne Warszawa i Fundacja Nasza Ziemia ruszają z kolejnym etapem inicjatywy “Świat Bez Odpadów’”.

W ramach akcji na ulicach Warszawy stanie pierwszych 10 zewnętrznych automatów do oddawania zużytych opakowań. Będą to pierwsze na świecie automaty, które będą przyjmowały pięć różnych rodzajów opakowań. Pierwsza tura 5 recyklomatów zostanie rozmieszczona w przestrzeni miejskiej jeszcze przed wakacjami, kolejne 5 – jesienią. 

Automaty dostarczy polska firma EcoTech System. Schemat działania jest prosty: każdy do maszyny będzie mógł wrzucić butelki plastikowe PET, aluminiowe puszki oraz butelki szklane. Recyklomaty są zintegrowane z aplikacją, która rejestruje każdy oddany surowiec i w zamian przyznaje ECO-punkty. ECO-punkty będzie można wymieniać na różnego rodzaju korzyści jak np.  bilety do kina, zniżki na kawę czy zakupy.

Maszyny, które staną w stolicy to pierwsze w Polsce zewnętrzne recyklomaty, a co ważne, pierwsze na świecie, które przyjmą aż aż 3 frakcje odpadów: butelki PET, szkło i aluminium.Wszystkie dane o całym procesie segregacji w recyklomacie są przesyłane w trybie on-line do Centralnej Platformy ETS m.in.: ilość zebranych surowców, szacunkowa waga poszczególnych frakcji, poziom napełnienia komory poszczególną frakcją, ilość osób korzystających oraz ilość zebranych ECO-punktów  przez użytkowników.

Źródło: businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz