fbpx

W mieście zakwitły pola słoneczników

Na trawnikach w Białymstoku zakwitły pola słoneczników. Żółte kwiaty przyciągają zarówno mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości, jak też turystów odwiedzających Białystok. Pola słonecznikowe zostały utworzone w ramach miejskich łąk kwietnych, których do 2021 roku w Białymstoku ma powstać od 5 do 6,5 ha.

Największe zainteresowanie wzbudza pole kwiatowe na wzgórzu przy kościele p.w. Zmartwychwstania Pańskiego. Odwiedzają je nie tylko mieszkańcy miasta, ale także turyści, którzy wypoczywają w Białymstoku i okolicach. Jóź wkrótce kwiaty powinny pojawić się także na Placu NZS i rondzie W. Antonowicza. Słoneczniki stają się coraz częściej tłem sesji zdjęciowych dla nowożeńców. Żółte tarcze roślin przyciągają nie tylko profesjonalnych fotografów, ale także amatorów, którzy robią zdjęcia telefonami i aparatami.

Słoneczniki i inne kwiaty na kwietnych łąkach będą kwitły do jesieni. Jednak żeby mogły cieszyć oczy jak najdłużej, warto je szanować i nie wyrywać roślin, co niestety zdarza się niektórym odwiedzającym kolorowe skwery i zieleńce.

Łąki kwietne powstały na terenie miasta w pasach drogowych i na działkach gminnych. Ich tworzenie to działanie z zakresu zieleni miejskiej, zaplanowane i zapowiedziane przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego podczas kampanii do wyborów samorządowych.

– Łąki wpływają korzystnie na bioróżnorodność, aktywizują lokalne środowiska do ochrony tych miejsc. Ważny jest wymiar ekologiczny i edukacyjny takich działań – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Warto pamiętać, że łąki kwietne mają wpływ na miejscowe łagodzenie mikroklimatu, w tym pozytywne oddziaływanie na ograniczenie negatywnych skutków tzw. wysp ciepła występujących na terenie miasta, poprawiają też estetykę przestrzeni miejskiej.

Tworzenie łąk kwietnych jest realizowane w ramach umowy: „Założenie i pielęgnacja łąk kwietnych wieloletnich bylinowych, łąk/pól sezonowych oraz renowację zieleńców w pasach drogowych i na działkach gminnych na terenie miasta Białegostoku”, obowiązującej od kwietnia 2019 r. do połowy listopada 2021 r. Maksymalna powierzchnia łąk kwietnych w 2019 r. wyniesie do 5,5 ha, w 2020 r. – do 6 ha, w 2021 r. – do 6,5 ha.

Źródło: bialystok.pl

Dodaj komentarz