fbpx

Wydłuża życie i wyłącza geny choroby. Dzięki niej Adele schudła 40 kg

Nawet jeśli nie jesteśmy na bieżąco z muzyką, z pewnością wielu z nas kojarzy niezwykłą metamorfozę wokalistki Adele, która schudła 40 kg. To zasługa SIRT – diety roślinnej, która uaktywnia geny młodości i wydłuża życie.

Adele i SIRT

O diecie sirtuinowej zrobiło się głośno dwa lata temu, gdy Adele po latach nieobecności znów pojawiła się w mediach – jednak znacznie szczuplejsza i zdrowsza. Zapytana o źródło pięknego wyglądu i szczupłej sylwetki odparła, że jest to zasługa diety sirtuiowej.

SIRT nie jest kolejną modną „dieta cud”, która niesie ryzyko efektu jojo, czy osłabia organizm niedoborem kalorii. Wręcz przeciwnie. Dieta SIRT pomaga uleczyć organizm – usuwa toksyczne złogi, odżywia wszystkie komórki i pomaga wrócić organizmowi do prawidłowej równowagi. Chodzi głównie o to, by pokarmy które spożywamy miały jak największą gęstość odżywczą względem liczby kalorii – to właśnie one aktywują białka enzymatyczne w naszym ciele, które działają jak aktywatory genu młodości.

-Pewne rośliny, ale też sposób jedzenia polegający na czasowym ograniczaniu kalorii powodują, że w ciele zaczynają się aktywować sirtuiny, czyli tak zwany „gen sir”. Ludzie młodzi i zdrowi mają zwykle wysoki poziom sirtuin – wyjaśniła dietetyczka Małgorzata Wrzak, dietetyczka z gabinetu Proszę Zdrowie w rozmowie z dziennikarką”Zwierciadła”.

 

Wpływa na ekspresję genów

Dieta sirtuinowa nie jest zatem modnym wymysłem, którego zadaniem jest drastyczne odchudzenie, ale sposób przywracania zdrowia naszemu organizmowi. SIRT działa antyzapalnie i przeciwnowotworowo, ponadto wpływa na ekspresję genów. Nawet jeśli w naszej rodzinie od pokoleń przodkowie zapadali na konkretną chorobę, dieta sirtuinowa może u nas wyciszyć geny choroby i uaktywnić te, które wspierają zdrowie.

To sposób odżywiania, który wiąże się z epigenetyką, czyli z nauką badającą zmiany ekspresji genów. A to znaczy, że mamy wpływ na swoje zdrowie i życie, bo nasze organizmy dysponują ogromną siłą samoleczenia. Co więcej, zmieniając środowisko epigenetyczne, czyli nie poddając się stresowi, żyjąc aktywnie i jedząc w odpowiedni sposób, tworzymy lepsze warunki genetyczne również dla kolejnych pokoleń. – dodaje Małgorzata Wrzak.

 

Co jeść?

Zamiast  przemysłowo przetworzonej żywności, która jest pozbawiona witamin, włączmy do naszej diety produkty nieprzetworzone o wysokiej gęstości  mikroelementów, bioflawonoidów i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Będą to przede wszystkim rośliny zielone, np. jarmuż, rukola i szpinak, a także seler naciowy, kapary, cebula, natka pietruszki, cykoria, lubczyk. W sirtuiny bogate są również ciemne owoce np. borówki, truskawki, winogrona oraz przyprawy takie jak imbir, papryczka chilli czy kurkuma, napoje tkie jak: herbata zielona i matcha oraz dodatki: gryka, kakao, orzechy a także czerwone wino.

 

Jak zacząć? Porady dietetyczki

Jak każda dieta, która trwa kompleksowo SIRT wymaga etapowego przygotowania. Najlepszą metodą jest podzielenie jej na trzy części. Pierwsza trwa trzy dni, kolejna cztery. Chodzi o to, by przygotować organizm na zmianę i ułatwić mu  właściwą adaptację nowego stylu żywienia. Docelowo dieta SIRT może trać całe życie – bo jest zdrowa i optymalna dla naszego organizmu, nie ma żadnych przeciwwskazań i nie przynosi żadnych skutków ubocznych.

 

3 Etapy diety SIRT

Etap 1: rekomendowana liczba kalorii spożywanych w ciągu dnia to maks. 1000 kcal. W tym czasie spożywa się warzywno-owocowe soki i koktajle bogate w antyoksydanty oraz jeden posiłek stały bogaty w aktywatory sirtuin.

Etap 2: rekomendowana liczba kalorii spożywanych w ciągu dnia to maks. 1500 kcal. W tym czasie spożywa się warzywno-owocowe soki i koktajle bogate w antyoksydanty, a także sałatki i lekkie posiłki bogate w aktywatory sirtuin.

Etap 3: dieta o wysokiej gęstości odżywczej bez liczenia kalorii, bogata w aktywatory sirtuin. Należy unikać wysoko przetworzonego jedzenia, rafinowanych tłuszczów, białego cukru oraz dużej ilości węglowodanów.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zwierciadlo.pl

 

 

 

2 thoughts on “Wydłuża życie i wyłącza geny choroby. Dzięki niej Adele schudła 40 kg

 • 15 marca 2021 at 23:16
  Permalink

  Wedle osób stosujących dietę SIRT dzięki niej można schudnąć nawet 3 kg/tydzień. To daje 12 kg w ciągu miesiąca. Obawiam się, że tak drastyczna zmiana nawyków żywieniowych może być nie do zaakceptowania dla wielu osób.

  Reply
 • 16 marca 2021 at 10:22
  Permalink

  kolejna dieta cud =)
  Czyli to nie dla chudych bo wtedy jeszcze bardziej zmizernieją

  Reply

Dodaj komentarz