fbpx

Najlepsze cytaty z kultowego filmu Siła spokoju, które mogą przydać się w życiu

„Siła spokoju” to jeden z tych filmów, których się nie zapomina i do których chętnie się powraca.  Fabuła została oparta na życiu Dana Millmana – mistrza świata w gimnastyce akrobatycznej, który podróżuje w świat ciała i ducha, romantycznych i niezwykłych przygód, śmiechu i ponadczasowej mądrości.

Dan jest uczniem college’u, przystojniakiem i uzdolnionym sportowcem, zdobywającym kolejne nagrody, jednak życie nie daje mu ani trwałego spokoju, ani satysfakcji. Pewnej nocy poznaje starszego mężczyznę, którego nazywa „Sokrates”. To przypadkowe spotkanie i wszystkie zdarzenia, które po nim nastąpiły, całkowicie odmieniły jego życie. Sokrates zostaje mentorem i duchowym przewodnikiem Dana na drodze „miłującego pokój wojownika” (taki tytuł nosi książka, na podstawie której nakręcono film) i uczy go jak prowadzić życie pełne radości i spełnienia.

Zarówno w książce jak i w filmie odnajdziecie wiele mądrości i ciekawych cytatów, które mogą się stać inspiracją w codziennym życiu. Oto kilka z nich:

 

Gdy nie dostajesz tego czego chcesz, cierpisz, gdy dostajesz to czego nie chcesz, cierpisz, nawet gdy dostajesz dokładnie to czego chcesz, wciąż cierpisz, bo nie możesz zachować tego na zawsze

Kiedyś słyszałem takie powiedzenie, że nie wolno porównywać się z innymi, bo zawsze znajdziesz gorszych i lepszych od siebie. Jak się będziesz porównywał do lepszych to staniesz się zgorzkniały. A jak się będziesz porównywać do gorszych to staniesz się zarozumiały…

To droga daje nam szczęście, a nie jej cel.

Nie staraj się zrozumieć wszystkiego, bo wszystko stanie się niezrozumiałe

Niektórzy ludzie przeżywają całe swoje życie, nigdy się nie budząc.

Na ścieżce, którą wybrałeś, nie ma pochwały i nie ma nagany. Pochwały i nagany są formami manipulacji, których ty już nie potrzebujesz.

Najtrudniej kochać jest tych, którzy najbardziej tego potrzebują.

Nie ma czegoś takiego jak lepiej. Nigdy nie będziesz lepszy. Nigdy też nie będziesz od nikogo gorszy.

Bądź szczęśliwy teraz, bez powodu – albo nie będziesz szczęśliwy nigdy.

Głupiec jest szczęśliwy, gdy jego pragnienia zostaną spełnione. Wojownik jest szczęśliwy bez żadnego powodu…

Kiedy siedzisz – siedź, kiedy stoisz – stój, cokolwiek robisz – nie wahaj się. Gdy już dokonasz
wyboru, włóż w to, co robisz całe serce.

Ludzie boją się tego, co w środku, ale tylko tam znajdą to czego im potrzeba.

Starożytnie powiedzenie mówi: „Nie mamy przyjaciół i nie mamy wrogów. Mamy jedynie nauczycieli”.

Są dwa sposoby, żeby być bogatym – możesz zarobić, odziedziczyć, pożyczyć lub ukraść tyle pieniędzy, żeby zaspokoić kosztowne pragnienia, albo możesz prowadzić proste życie i mieć niewielkie pragnienia.

Dwaj mnisi wracali błotnistą ścieżką w lesie do swego klasztoru. Podeszli do ślicznej kobiety, która stała bezradnie na brzegu mulistego, szybko płynącego strumienia. Starszy mnich wziął ją na ręce i przeniósł przez wodę. […] Kiedy zbliżali się do bram klasztoru, młody mnich nie mógł już dłużej wytrzymać:
– Jak mogłeś brać w ramiona piękną kobietę? Takie zachowanie nie przystoi mnichowi.
– Ja zostawiłem ją na brzegu. A ty jak widzę nadal ją niesiesz?

Śmierć nie jest smutna, smutne jest to, że większość ludzi nie żyje.

Tak jak istnieją różne interpretacje przeszłości i wiele sposobów zmiany teraźniejszości, tak jest wiele możliwych przyszłości. (..) Możesz wybrać i zmienić swoje obecne położenie. Możesz zmienić swoją przyszłość.

Istnieje powiedzenie : Kiedy siedzisz – siedź, kiedy stoisz- stój, cokolwiek robisz, nie wahaj się. Nie zachowuj się jak ów kaznodzieja, który kochając się z żoną myślał o modlitwie, a modląc się myślał o kochaniu się z żoną.

Wojownik działa … (…) a głupiec tylko reaguje.

Zamiast winić innych lub okoliczności za twe własne kłopoty, lepiej wziąłbyś w swoje ręce odpowiedzialność za swoje życie, jakie by ono nie było – powiedział cicho-. Kiedy otworzą ci się oczy, to zobaczysz, że twoje zdrowie, szczęście i wszystkie okoliczności w życiu są świadomie lub nieświadomie, w dużej mierze zaaranżowane przez ciebie samego

Dan Milmann: Wiem więcej niż pan sądzi. Sokrates: A myślisz więcej niż wiesz. Wiedza to nie to samo co mądrość…

 

Dodaj komentarz