fbpx

Po raz pierwszy od 150 lat na młode kiwi wykluły się na wolności

Po raz pierwszy od ponad stu lat, w stolicy Nowej Zelandii, dwa pisklęta kiwi przyszły na świat na wolności. Ten historyczny moment stanowi kluczowy sukces projektu Capital Kiwi, który ma na celu reintrodukcję tego symbolicznego gatunku do regionu Wellington.

Ptak kiwi, który jest ikoną Nowej Zelandii, jednocześnie zalicza się do najbardziej zagrożonych ptaków na świecie. Jak informują eksperci z Departamentu Ochrony Nowej Zelandii, bez odpowiednich środków ochronnych, gatunek ten może całkowicie wyginąć w ciągu dwóch pokoleń. W odpowiedzi na ten alarmujący scenariusz powstał program Capital Kiwi.

W listopadzie 2022 roku, 11 ptaków kiwi zostało wypuszczonych na tereny uprawne w Makara, znajdujące się zaledwie 25 minut od centrum Wellington. Od lutego do maja tego roku dołączyło do nich kolejnych 52 osobników, a w ciągu najbliższych pięciu lat planowane jest uwolnienie jeszcze 200 ptaków. Celem tych działań jest ochrona i rozwój lokalnej populacji kiwi.

Projekt ten odniósł sukces dzięki wsparciu lokalnej społeczności, co zaowocowało wykluciem się dwóch piskląt na wolności — po raz pierwszy od 150 lat.

Kluczowym elementem projektu jest instalacja pułapek na gronostaje, głównego drapieżnika, który zagraża ptakom kiwi. Ponad 100 właścicieli gruntów zgodziło się na umieszczenie 4600 pułapek na obszarze równym niemal 43 000 boiskom piłkarskim. Sieć ta stanowi największe tego typu przedsięwzięcie w kraju.

Paul Ward, założyciel projektu Capital Kiwi, podkreśla wagę naturalnego wprowadzania ptaków do środowiska. “Ostatnie wydarzenia potwierdzają, że obszar ten jest odpowiednim siedliskiem dla nielotów” – mówi Ward.

Niegdyś liczebność kiwi w Nowej Zelandii szacowana była na około 12 milionów. Obecnie, ze względu na drapieżników i utratę siedlisk, ich liczba spadła do zaledwie około 68 000. Projekty takie jak Capital Kiwi są kluczowe dla ochrony tego gatunku.

W 1991 roku Departament Ochrony Nowej Zelandii rozpoczął Plan Odbudowy Kiwi, który skupiał się na kontroli drapieżników i zaangażowaniu społeczności. Mimo to populacja kiwi nadal spadała o 2% rocznie. Według organizacji Save the Kiwi, aż 95% dziko urodzonych kiwi ginie przed osiągnięciem dojrzałości.

Teraz, dzięki projektowi Capital Kiwi, pojawia się nadzieja na zmianę tego trendu. Jak zauważa Ward, nadchodzące miesiące będą kluczowe dla oceny sukcesu projektu, a rosnące pisklęta kiwi będą coraz bardziej skłonne do obrony przed drapieżnikami.

Ten przełomowy projekt stanowi nowy rozdział w historii ochrony kiwi i pokazuje, jak zaangażowanie społeczności może przyczynić się do ratowania zagrożonych gatunków.

Dodaj komentarz