fbpx

Danuta Szaflarska – piękny, szlachetny człowiek – obchodzi dziś 102 urodziny

Pierwsza powojenna gwiazda filmowa – Danuta Szaflarska – nazywana też “pierwszą amantką powojennej kinematografii”, kończy 6. lutego br. 102 lata. Pamiętana między innymi z “Zakazanych piosenek” i “Skarbu” aktorka nie oszczędzała się… i wciąż była aktywna. Do zeszłego roku grała w filmach i na teatralnych scenach! Prawdziwy Fenomen…!

Tę wieloletnią mieszkankę warszawskiej starówki można zobaczyć, jak charakterystycznym drobnym i szybkim krokiem przemierza jej uliczki, jak zachodzi do sklepów, sama robi zakupy i miło rozmawia ze sprzedawczyniami.

Aktorka urodziła się 6. lutego 1915 r. we wsi Kosarzyska koło Piwnicznej. Wybierając studia najpierw myślała o medycynie, potem o handlu. Dopiero później, za namową kolegów, zdecydowała się na aktorstwo. Zdała do Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Do szkoły, założonej w Warszawie z inicjatywy Aleksandra Zelwerowicza i Leona Schillera, dostała się po początkowych trudnościach.

Po latach wspominała, jak komisja egzaminacyjna odesłała ją na poprawkę: “Siedziałam w bibliotece całymi dniami, przychodzę na poprawkę i widzę jeszcze dwie osoby w kolejce: Hankę Bielicką i Jurka Duszyńskiego. Wchodzimy, a komisja oznajmia: »Przyjmujemy was, poprawkę będziecie zdawać na półrocze. Nigdy jej nie zdawaliśmy. Okazało się, że dostałam się jednym głosem Zelwerowicza, wszyscy byli przeciw«.

Aktorka jest nadal aktywna zawodowo: w 2008 roku na deskach Teatru Ateneum zagrała w sztuce “Odejścia” Vaclava Havla, reżyserowanej przez Izabellę Cywińską. W ostatnich latach, prawie każdego roku na ekranach polskich kin pojawia się film z jej udziałem.

 

Czytaj więcej na: marrjr.salon24.pl

Foto: AFP/PAP

Dodaj komentarz