fbpx

Jak przesunąć 12-tonowy most? Zobacz niesamowity wyczyn inżynieryjny [wideo]

Niewiarygodne nagranie poklatkowe pokazuje jak ponad 12-tonowy most jest wsuwany na  docelowe miejsce na autostradzie i jest to prawdziwy wyczyn inżynieryjny.

Około 450 osób spędziło 40 godzin w świątecznym tygodniu pozycjonując powoli i z mozołem gigantyczną konstrukcję nad autostradą M42 w Warwickshire, w Anglii, z prędkością około 5 metrów na godzinę.

Metoda obejmowała budowę całego 86-metrowego mostu na stałym lądzie obok autostrady i trwała sześć miesięcy. W okresie planowania inżynierowie budowlani zaprojektowali mechanizm przesuwny, który pozwolił na wepchnięcie mostu na miejsce – niczym XXI-wieczna wersja drewnianych rolek z czasów starożytnych.

Operacja miała miejsce w trakcie 10-dniowego zamknięcia jezdni (pomiędzy skrzyżowaniami J9 i J10), która zgodnie z planem została ponownie otwarta 3 stycznia. Nowy most Marston Box Bridge będzie prowadził szybką linię kolejową w kierunku Birmingham i Londynu.

Jest to pierwszy tego typu projekt nad autostradą w Wielkiej Brytanii i wierzymy, że jest to również najdłuższy tego typu obiekt na świecie, więc jest to wielkie osiągnięcie dla HS2- powiedział Mike Lyons, dyrektor ds. dostaw cywilnych w firmie stojącej za tym genialnym wyczynem, HS2 Ltd.

 

Zobacz niezwykły wyczyn inżynieryjny:

 

Zobacz też:

Źródło: Good News Network

Opracowanie:  Agata Pałach, blog  Nigdy za późno

 

Dodaj komentarz