fbpx

Najmniejszy noworodek na świecie po 13 miesiącach opuścił szpital

Dziewczynka, która w chwili narodzin ważyła 212 g, została uznana za najmniejszego noworodka świata. Po 13 miesiącach spędzonych w singapurskim szpitalu rodzice mogli zabrać swoją pociechę do domu — informuje BBC.

Kwek Yu Xuan przyszła na świat cztery miesiące przed terminem, przez cesarskie cięcie. Lekarze podjęli decyzję o wcześniejszym porodzie po tym, jak u matki dziewczynki wykryto stan przedrzucawkowy, czyli niebezpiecznie wysokie ciśnienie krwi, które może uszkodzić ważne narządy i być śmiertelne zarówno dla matki, jak i dziecka.

Po przyjściu na świat dziewczynka miała zaledwie 24 cm długości i ważyła 212 g, czyli tyle, co jabłko. Według danych uniwersytetu stanu Iowa jest to najmniejszy noworodek na świecie — w 2018 roku w USA urodziło się dziecko, które ważyło 245 g.

Personel narodowego szpitala uniwersyteckiego w Singapurze oceniał, że Kwek Yu Xuan ma „ograniczone szanse przeżycia”. Niemowlę poddawano wielu rodzajom leczenia i umieszczano w różnego rodzaju maszynach podtrzymujących życie. Po ponad roku, kiedy osiągnęło wagę 6,3 kg, lekarze uznali, że dziewczynka może pojechać do domu.

Kwek Yu Xuan ma schorzenie płuc i będzie potrzebowała w domu aparatury wspomagającej oddychanie. Zdaniem lekarzy jej stan z czasem się poprawi.

Rodzice byli w stanie opłacić pobyt dziecka w szpitalu dzięki kampanii crowdfundingowej, w której zebrano prawie 367 tys. dolarów singapurskich (ok. 270,6 tys. USD) – podało BBC.

Dodaj komentarz