fbpx

Przełom w leczeniu raka! Pomogą leki…na inne choroby

To odkrycie to prawdziwy przełom w leczeniu nowotworów. Naukowcy dowiedli, że istniejące leki, stosowane w leczeniu depresji i chorób serca, mogą odwrócić kluczowe zmiany w komórkach nowotworowych, które są powiązane z ich zdolnością do rozprzestrzeniania się.

Przerzuty, czyli zdolność komórek nowotworowych do rozprzestrzeniania się w innych częściach ciała, są wyjątkowo trudne do leczenia i stanowią główną przyczynę zgonów, co oznacza, że wczesna diagnoza i leczenie mają kluczowe znaczenie.

Rak rozpoczyna się, gdy w genach znajdujących się w jądrze komórki – centrum dowodzenia komórki, które zawiera jej DNA – zachodzą pewne zmiany.

Zwiększona liczba przerzutów
Przez ponad 150 lat naukowcy wykorzystywali zmiany w wielkości jądra komórkowego do diagnozowania raka i stopnia jego zaawansowania. W wielu typach raka te zmiany wielkości są związane z nasileniem przerzutów, czyli zdolności komórek nowotworowych do rozprzestrzeniania się, co zmniejsza szanse przeżycia. Jednak niewiele metod leczenia jest ukierunkowanych właśnie na przerzuty.

Aby rozwiązać ten problem, naukowcy z Uniwersytetów w Edynburgu, Montrealu i Wschodniej Finlandii przebadali w laboratorium leki, które zmieniły wielkość jądra w komórkach trzech nowotworów – prostaty, okrężnicy i płuc.

Istniejące leki
W wyniku badań zidentyfikowano wiele istniejących leków przeciwnowotworowych, ale odkryto również te, które wcześniej nie były stosowane w leczeniu raka, w tym leki stosowane w depresji, chorobach serca i zabijaniu robaków pasożytniczych.

Chociaż każdy zidentyfikowany lek musi zostać poddany dalszym badaniom, aby sprawdzić, czy jest skuteczny w ograniczaniu przerzutów u pacjentów z rakiem, w wyniku badania zidentyfikowano ponad tuzin leków, które mogą okazać się skuteczne w przypadku każdego z trzech nowotworów.

Ponieważ leki te są ukierunkowane na określone typy komórek nowotworowych i zasadniczo nie są toksyczne, można by je dodać do istniejących metod leczenia w celu zmniejszenia przerzutów bez zwiększania toksycznych skutków ubocznych chemioterapii.

Odwracanie zmian wymiarów jądra
Badacze odkryli, że w każdym typie nowotworu inny zestaw leków może zmienić wielkość jądra w kierunku przeciwnym do zmian związanych z nasileniem przerzutów. Zrozumienie przyczyny tego zjawiska było trudne, ponieważ zmiany wielkości jąder zachodziły w obu kierunkach – wzrost przerzutów następował wraz ze wzrostem wielkości jąder w raku prostaty i piersi, a spadek w raku płuc.

Badania nad przyczynami powstawania przerzutów trwają, ale wiadomo, że powstają, gdy komórki rakowe oddzielają się od pierwotnego guza i przemieszczają się przez krwiobieg do innych części ciała.

Inwazja tkanek

W przypadku prawie wszystkich badanych leków zmiana rozmiaru jądra – w kierunku przeciwnym do tego, który zwykle towarzyszy przerzutom – zmniejszała zdolność komórki do przemieszczania się i inwazji na tkanki.

Te zmiany wielkości prawdopodobnie wpływają na szybkość i zdolność komórki do poruszania się, ponieważ jądro jest ściśle połączone z siecią włókien, zwanych cytoszkieletem, które kontrolują jej ruch.

Podobne badania na innych typach nowotworów pozwolą prawdopodobnie zidentyfikować inne leki, które mogą być potencjalnie ukierunkowane na konkretne typy nowotworów i ograniczyć przerzuty przy jednoczesnym ograniczeniu toksycznych skutków ubocznych.

Badania te zostały opublikowane w ACS Chemical Biology.

 

Źródło: Uniwersytet w Edynburgu, Good News Network

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

One thought on “Przełom w leczeniu raka! Pomogą leki…na inne choroby

  • 8 maja 2022 at 20:34
    Permalink

    Przełom nr 1243 …nikt nie jest zainteresowany przełomem, biznes jest kiedy się leczy a nie wyleczy.

    Reply

Dodaj komentarz