fbpx

Najmłodszy student w Polsce. 14-latek właśnie założył własną firmę

Ma 14 lat i właśnie zdał egzamin z analizy matematycznej na Politechnice Lubelskiej. Ale studia to nie jedyna wymagająca aktywność utalentowanego nastolatka. Kamil jest w trakcie otwierania start-upu o ekologicznym potencjale.

Kamil Wroński ma 14 lat – i co ciekawe – jest zarówno licealistą jak i studentem. Skomplikowane wynalazki zaczął tworzyć już w wieku 4 lat; niedługo, potempotem gdy był już w szkole podstawowej jego wychowawczyni zwróciła uwagę na jego olbrzymi potencjał. Kamil przejawiał niezwykle lotny (jak na swój wiek) umysł i konstruował rzeczy, które wymagały posiadania zaawansowanych umiejętności.

W 2016 r. dyrekcja szkoły Kamila zwróciła się do kuratorium, aby ich uczeń mógł uczęszczać na zajęcia szkoły wyższej. Ostatecznie udało się zawrzeć porozumienie pomiędzy Politechniką Lubelską, UMCS, Kuratorium Oświaty i aktualną szkołą Kamila, na mocy którego, w wieku zaledwie 9 lat, Kamil stał się zdolny do podjęcia nauki w szkole wyższej. Najmłodszy student w Polsce wkrótce rozpocznie naukę na IV roku politechniki. Warto jednak wiedzieć, że jego osiągnięcia znacznie przewyższają poziom niektórych absolwentów PL.

 

Embed do YT: https://www.youtube.com/watch?v=kaCpuw8dv7E&feature=emb_title

W 2021 r. Kamil ukończył projekt sterowania urządzenia badającego przepływy dwufazowe (mieszaniny gaz-ciecz) na Politechnice Lubelskiej. 14-latek napisał również sterowanie w języku C pod mikrokontroler oraz aplikację sterującą w języku Python. Jego najnowsze urządzenie – Solar Tracker – idealnie wpisuje się w ideę proekologiczną – pozwala bowiem ustawiać panele słoneczne w stronę słońca, aby te były jak najbardziej wydajne. Zdolnego ucznia doceniła również międzynarodowa firma technologiczna – STMicroelectronic. Kamil ma prywatnego tutora z tej firmy, a także dostęp do wszystkich płytek oraz części wyprodukowanych przez tę firmę.

5 kwietnia 2022 r. Sąd Rejonowy w Lublinie wyraził zgodę na otwarcie przez niepełnoletniego Kamila działalności gospodarczej, co czyni go jednym z najmłodszych przedsiębiorców w skali świata. Z racji tego, że tak intensywny rozwój wymaga nakładów finansowych (Kamil potrzebuje m.in. sprzętu laboratoryjnego oraz różnych elementów elektronicznych) młody geniusz założył konto na Patronite, gdzie gromadzi środki na dalsze inwestycje. Jeśli i ty masz ochotę wesprzeć edukację Kamila, odwiedź stronę na Patronite i zadeklaruj datek w wybranej przez siebie kwocie.

Kamil Wroński – nastoletni student – Patronite.pl

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Głos Nauczycielski oraz Kamil Wroński – nastoletni student – Patronite.pl

Fot. https://www.dziennikwschodni.pl

 

One thought on “Najmłodszy student w Polsce. 14-latek właśnie założył własną firmę

Dodaj komentarz