fbpx

Naukowcy zbadali, ile godzin powinny przesypiać osoby w średnim wieku

Międzynarodowy zespół naukowców zbadał dane dotyczące prawie 500 tysięcy osób w średnim wieku. Analiza wykazała, że zarówno niewystarczająca, jak i nadmierna ilość snu wiązała się z zaburzeniami funkcji poznawczych. Badacze oszacowali także, ile godzin snu jest optymalnych dla zdrowia i samopoczucia.

Optymalny czas snu dla osób w średnim wieku i starszych wynosi siedem godzin. Zbyt krótki sen wiąże się z gorszą wydajnością poznawczą i kondycją psychiczną — napisali naukowcy na łamach magazynu naukowego “Nature Aging”.

W badaniu wzięło udział 500 tysięcy osób

Sen odgrywa ważną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego. Pomaga również zachować mózg w zdrowiu poprzez usuwanie produktów przemiany materii. Z wiekiem często obserwuje się zmiany we wzorcach snu, w tym trudności z zasypianiem i nieprzerwanym snem oraz gorszą jakość snu.

Naukowcy z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii i Fudan University w Chinach przeanalizowali dane dotyczące prawie 500 tysięcy dorosłych w wieku 38-73 lat z brytyjskiego Biobanku. Uczestnicy zostali zapytani o ich wzorce snu, zdrowie psychiczne i samopoczucie. Wzięli także udział w serii testów poznawczych. W przypadku prawie 40 tysiącach z nich naukowcy dysponowali danymi z obrazowania mózgu i genetycznymi.

Dla zdrowia i samopoczucia

Zespół odkrył, że zarówno niewystarczający, jak i nadmierny czas snu wiązał się z zaburzeniami funkcji poznawczych, takich jak szybkość przetwarzania informacji, uwaga wzrokowa, pamięć i umiejętności rozwiązywania problemów. Siedem godzin snu było optymalną długością.

— Dobry sen jest ważny na każdym etapie życia, ale szczególnie wraz z postępującym wiekiem. Znalezienie sposobów na poprawę snu u osób starszych może mieć kluczowe znaczenie, żeby pomóc im w utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego i samopoczucia — podsumowała prof. Barbara Sahakian z uczelni w Cambridge.

3 thoughts on “Naukowcy zbadali, ile godzin powinny przesypiać osoby w średnim wieku

Dodaj komentarz