fbpx

Bądź człowiekiem – wystaw miskę

W ubiegłą sobotę (12.07.2014), żyrardowskie ulice zapełniły się miskami z wodą – właściciele sklepów i punktów usługowych wystawiali naczynia przed drzwi swych lokali. Oczywiste wydaje się przeznaczenie i celowość takiego działania, mimo to widok misek na chodnikach przykuwał uwagę, ciekawił i zastanawiał przechodniów.

Sprawczynią „zamieszania” jest Katarzyna Pisarska – znana aktywistka, autorka programu TV „Psie adopcje”, akcji „Weź mnie” oraz „Pocker the polish DOGtrotter”.

Głównym motywem akcji jest troska o los zwierząt, zarówno tych posiadających właściciela, jak i tych bezdomnych. Jak przekonuje Pani Katarzyna, wystawienie miski z wodą przed domem, sklepem, restauracją, czy każdym innym miejscem, to drobny gest, ale mający ogromne znaczenie, zwłaszcza podczas upałów.

Ustawa o Ochronie Zwierząt mówi, że zwierzęta domowe mają prawo do ciągłego dostępu do wody. W związku z tym, każdego roku zarówno aktywistka, jak i schroniska, stowarzyszenia oraz inne instytucje wspierające zwierzęta, tworzą, rozwieszają i udostępniają plakaty apelujące o wystawianie misek z wodą. Mimo potęgi Internetu i portali społecznościowych, wirtualne udostępnienie plakatu niestety nie przekłada się na rzeczywiste działanie. Pani Katarzyna postanowiła zatem działać. 5 lipca zaczęła w Łodzi. Zaprzyjaźniony sklep zoologiczny zgodził się pomóc i udostępnił jej 40 misek na wodę. Naczynia zaczęto rozdawać w sklepach, bankach, restauracjach i innych miejscach przy ulicy Piotrkowskiej prosząc pracujących w lokalach ludzi o regularne napełnianie wody.

Podobnie akcja przebiegła w Żyrardowie. Nie bacząc na pogodę, aktywistka wraz z wolontariuszkami z żyrardowskiego schroniska, przemierzała ulice miasta rozdając miski.

Akcja oczywiście nie jest wydarzeniem jednorazowym. W sobotę 12 lipca miało miejsce rozstawienie misek w Żyrardowie i wraz z Panią Katarzyną, mamy nadzieję, że miski w czasie upałów (i nie tylko) stać będą pełne wody. Kolejna lokalizacja to Legionowo – 19 lipca.

Zachęcamy wszystkich do dołączenia się – wystarczy tak niewiele, a można zdziałać cuda! Z wody w miskach korzystają nie tylko psy, także ptaki, koty i inni maluczcy. Wystawcie miski, zróbcie zdjęcie i prześlijcie Pani Katarzynie www.facebook.com/events/856837597677590/ A jeśli nie macie pomysłu na wakacje to może warto zajrzeć do miejskiego schroniska – na pewno znajdzie się jakieś zajęcie i kilkanaście wesoło merdających, na widok odwiedzającego, ogonów.

 

Źródło: http://zyrardow.info/news,167-badz-czlowiekiem—wystaw-miske

Dodaj komentarz