Pedro Pascal czyta Olgę Tokarczuk. Tę książkę pokochali Amerykanie
Pedro Pascal, aktor znany z takich produkcji jak „Gra o tron” czy „The Last of Us”, ujawnił na Instagramie, jaką książkę aktualnie czyta. Jest to tytuł doskonale znany polskim czytelnikom.
Aktor opublikował zdjęcie, na którym trzyma w ręku powieść Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, w angielskim tłumaczeniu zatytułowaną „Drive Your Plow Over the Bones of the Dead”.
https://www.instagram.com/p/DA0a0lGq7YN/?utm_source=ig_web_copy_link
Angielska wersja ukazała się w październiku 2019 roku i spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem w amerykańskich mediach. „The New York Times” opisał książkę Tokarczuk jako „cudownie dziwną, baśniową i pełną tajemnic”, podczas gdy magazyn „Time” nazwał ją „zakręconą, pełną wyobraźni i redefiniującą gatunek literacki”.
Powieść opowiada o Janinie Duszejko, emerytowanej nauczycielce z Kotliny Kłodzkiej, miłośniczce i obrończyni praw zwierząt, której sąsiedzi zaczynają ginąć. „Na pierwszy rzut oka to klasyczny kryminał, który oczywiście zaczyna się od martwego ciała. Jednak jest to książka, którą można interpretować na wielu płaszczyznach” – wyjaśniała pisarka w wywiadzie dla portalu Man Booker Prize.
Natalie Portman i jej klub książki
W styczniu 2023 roku tę samą książkę polecała Natalie Portman, która prowadzi internetowy klub czytelniczy. Na Instagramie @natsbookclub można obejrzeć wywiad aktorki z polską noblistką.
Tokarczuk mówiła, że temat cierpienia zwierząt zawsze był jej bliski i szukała głosu, który mógłby to wyrazić. W ten sposób narodziła się postać Janiny Duszejko. Nieprzypadkowo bohaterka jest osobą starszą – podczas pisania autorka zauważyła, że w mediach dominują młode postacie.
Portman zapytała również o język używany przez Duszejko, która tworzyła własne nazwy, na przykład nazywając zmarłego sąsiada Wielką Stopą. Tokarczuk wyjaśniła, że chciała, aby Duszejko była postacią niezależną, nieskrępowaną społecznymi oczekiwaniami wobec osób starszych, dlatego potrzebowała własnego, oryginalnego języka podkreślającego jej wyjątkowość.
„Wciąż robię to samo, tylko różnymi sposobami. Czasem już mam tego dosyć. Chcę powiedzieć, że jest jeden świat, w którym wszyscy jesteśmy połączeni w sposoby, których jeszcze nie rozumiemy. Wierzę w naukę, że kiedyś wyjaśni, jak jesteśmy połączeniu z przyrodą” – mówiła Tokarczuk.