fbpx

Przełomowy test z kropli krwi — wykryje chorobę alzheimera 20 lat wcześniej

Naukowcy z Australian National University zaprezentowali innowacyjny sposób diagnozy alzheimera. Stworzyli test, który jest prosty w użyciu i może zidentyfikować chorobę nawet dwie dekady przed pojawieniem się pierwszych symptomów. Wystarczy jedna kropla krwi do przeprowadzenia badania.

Na łamach czasopisma “Small Methods”, eksperci z ANU ogłosili, że nowa diagnostyczna technologia ma potencjał do identyfikacji ryzyka alzheimera na dużo wcześniejszym etapie niż kiedykolwiek dotąd.

Według jednego z głównych badaczy, Shankara Dutta, test po pozytywnym wyniku umożliwia pacjentom podjęcie wczesnych działań, takich jak modyfikacja stylu życia czy odpowiednie leczenie, co może opóźnić rozwój degeneracyjnych zmian w mózgu.

Metoda badania korzysta ze sztucznej inteligencji i wymaga jedynie małej ilości krwi, która jest analizowana w urządzeniu o wielkości smartfona. Urządzenie wykorzystuje chip nanotechnologiczny, który reaguje na konkretne białka obecne w krwi.

Prof. Patrick Kluth, który współtworzył test, wskazał, że jego prostota sprawia, że może być on stosowany przez lekarzy pierwszego kontaktu, eliminując potrzebę skomplikowanych i kosztownych procedur szpitalnych. To również ułatwia diagnostykę na terenach trudno dostępnych, takich jak obszary wiejskie.

Oprócz zastosowania w diagnostyce alzheimera, technologia może być dostosowana do identyfikacji innych chorób neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane.

Shankar Dutt podkreślił, że dzięki zaawansowanym technologiom filtracyjnym i algorytmom uczenia maszynowego, test ma potencjał do identyfikacji nawet rzadko występujących białek.

Naukowcy zwrócili uwagę, że choć nie ma obecnie skutecznego leku na alzheimera, wiedza o ryzyku zachorowania może mieć znaczący wpływ na jakość życia pacjenta.

Źródło: reporter.anu.edu.au

One thought on “Przełomowy test z kropli krwi — wykryje chorobę alzheimera 20 lat wcześniej

  • 25 września 2023 at 12:17
    Permalink

    No tak… dziś ci powiedzą że za 20 lat zachorujesz na alzheimera.. a przewidzą też że mi zęby powypadają ?

    Reply

Dodaj komentarz