fbpx

Polski student z Harvardu podbija Afrykę. Jego firma dostarcza leki dronami

Oto przykład, jak wielki potencjał tkwi w młodych Polakach. Jan Kryca, 21-letni student na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda, pomaga ludziom w Afryce Zachodniej. Założył firmę, która opracowała zaawansowany system dronów do dostarczania środków medycznych.

Już jako dziecko, Jan Kryca fascynował się technologią dronów. Pasja ta zaczęła się, gdy w wieku dwunastu lat otrzymał w prezencie zestaw do ich montażu. To wtedy narodziła się w nim głęboka fascynacja tymi urządzeniami, co później miało znacząco wpłynąć na jego karierę.

W okresie pandemii COVID-19, Jan Kryca zwrócił uwagę na problemy z dostarczaniem leków i szczepionek. Był przekonany, że dzięki technologii dronów jest w stanie założyć przedsiębiorstwo rozwiązujące tą kwestię.

W 2021 roku młody Polak zainicjował start-up nazwany Arda. Firma ta stworzyła aplikację umożliwiającą szybką dystrybucję towarów za pośrednictwem dronów. Następnie Jan Kryca udał się do Gambii, by przedstawić tam swój projekt. Jego prezentacja zrobiła tak duże wrażenie na lokalnych władzach, że podpisali z nim umowę na przyszłe dostawy medyczne za pośrednictwem dronów.

W krótkim czasie firma Jana Krycy zebrała dofinansowanie w wysokości miliona złotych, co pozwoliło na rozpoczęcie programu pilotażowego w Gambii. Do grona doradców przedsiębiorstwa dołączyły znane osobistości jak współzałożyciel firmy Lime, Andrew Savage, oraz prof. Paul Bottino z Uniwersytetu Harvarda. Nie jest tajemnicą, że do wielu drzwi w Gambii otworzył mu prestiż związany z byciem studentem tej renomowanej uczelni.

Dr Maciej Kawecki, znany propagator polskiej nauki, opisał historię Jana Krycy. Podkreślił on, że 21-latek stworzył system, który umożliwia dostarczenie różnego rodzaju środków medycznych do najbardziej izolowanych miejsc na Ziemi. “To, co dla wielu wielkich korporacji wydawało się niemożliwe, on zrealizował. I ratuje ludzkie życia” – pisał dr Kawecki na swoim profilu na Twitterze.

Dodaj komentarz