fbpx

Powstał nowy, niskoemisyjny cement, jest mocniejszy niż ten tradycyjny

Innowacyjny proces, stworzony przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT), stosuje serię reakcji elektrochemicznych, zamiast podgrzewania, do produkcji kluczowego elementu cementu.

Cement jest nieodłącznym elementem światowego sektora budownictwa. W roku 2022 zużyto go na globalną skalę w ilości 4,1 miliarda ton. To ekwiwalent masy pięciu tysięcy mostów Golden Gate i mniej więcej tyle, ile Stany Zjednoczone wyprodukowały w całym XX wieku.

Sektor cementowy jest odpowiedzialny za 8% globalnej emisji CO2, co stanowi trzykrotność emisji generowanych przez przemysł lotniczy. Produkcja tradycyjnego cementu portlandzkiego wymaga wypalania wapienia w piecach o temperaturze około 1,3 tysiąca stopni Celsjusza. Proces ten skutkuje rozpadem wapienia na CO2 i tlenek wapnia, który jest niezbędny do wytworzenia cementu. Chociaż teoretycznie możliwe jest przechwycenie CO2, jest to złożony i kosztowny proces, dlatego gaz najczęściej uwalniany jest do atmosfery.

Sublime Systems, start-up założony przez dwóch absolwentów MIT, stworzył nowy sposób produkcji cementu, który znacznie ogranicza emisję gazów cieplarnianych. Zamiast korzystać z procesu termicznego do ekstrakcji wapna z wapienia, zastosowali oni serię reakcji elektrochemicznych, napędzanych energią ze źródeł odnawialnych. Ułatwia to przechwycenie i magazynowanie CO2, ponieważ jest on w tym przypadku nierozrzedzony innymi gazami. Co więcej, ta sama technologia może być zastosowana do separacji wapna z innych minerałów, nie generując żadnych emisji.

Nowo opracowany produkt spełnił wszystkie branżowe kryteria odnośnie do wytrzymałości i trwałości, usuwając tym samym główną przeszkodę w drodze do komercjalizacji. Jest on również bardziej wytrzymały i trwały od tradycyjnego cementu portlandzkiego i posiada niezbędne certyfikaty. Jego jedynym mankamentem są obecnie koszty produkcji. Jednak zwiększenie skali wytwarzania może sprawić, że stanie się on konkurencyjny cenowo w porównaniu z tradycyjnym cementem portlandzkim.

Dodaj komentarz