fbpx

Dzięki tej kampanii setki Afgańczyków ocali życie. Zebrano $6 mln w jeden dzień!

Pewien nowojorczyk rozpoczął niezwykłą kampanię na stronie  GoFundMe. Jej celem jest jak najszybsza pomoc dla Afgańczyków, prześladowanych przez talibów, w opuszczeniu  kraju. Inaczej grozi im śmierć. 

Twórca memów internetowych o pseudonimie Quentin Quarantino zebrał na GoFundMe 550 000 dolarów w ciągu zaledwie dwóch godzin. Po jednym dniu  suma ta sięgnęła 6 milionów dolarów i wciąż rośnie.

Po dwóch dekadach interwencji wojsk amerykańskich i ich niedawnym wycofaniu się ekstremistyczna grupa talibów powróciła do władzy i obrała sobie za cel konkretne osoby i ich rodziny, tworząc czarne listy. Kampania GoFundMe skierowana jest na działania, które mają  pomóc prawnikom, aktywistom, tłumaczom, dziennikarzom i artystom. To oni są narażeni na bezpośrednie ryzyko egzekucji ze strony talibów. 

Osoby ubiegające się o azyl będą przewożone w grupach rodzinnych, a zebrane do tej pory fundusze powinny umożliwić  ewakuację tysięcy uchodźców.

Quarantino twierdzi, że każde 550 000 dolarów pozwoli na zakup dwóch samolotów z Kabulu. Jak podaje strona GoFundMe: „Każde zebrane 1500 dolarów oznacza miejsce w jednym z samolotów i uratowane życie”.

Afgańczyków
Fot. REUTERS

Tommy Marcus, znany pod swoim pandemicznym pseudonimem Quentin Quarantino, jest absolwentem Uniwersytetu Michigan, który przyjął swoje alter ego we wczesnych dniach COVID-19 jako humorystyczny sposób radzenia sobie ze stresem związanym z życiem w zamknięciu. Początkowo zamieszczał zabawne memy, ale z czasem jego przemyślenia przerodziły się w poważny komentarz społeczny.
Internet może być siłą dobra” – stwierdził Quarantino na swoim Instagramie, który ma obecnie ponad 767 000 obserwujących. „Zebranie pięciu milionów dolarów w mniej niż 24 godziny na tę misję ratunkową dało nam nadzieję dla ludzkości. Ta oszałamiająca suma zebrana w tak krótkim czasie jest świadectwem wielkiego ducha wśród darczyńców. Świadomość, jaki to będzie miało wpływ na uratowanie tylu istot ludzkich daje niezwykłe poczucie. Żadne słowa w żadnym tweecie nie mogą tego wyrazić„- napisał.

Jeśli chcesz się przyłączyć do apelu, odwiedź stronę GoFundMe tutaj. Wszystkie środki przekraczające potrzebną kwotę zostaną przeznaczone dla International Women’s Media Foundation, aby wspomóc fundację w jej wysiłkach na rzecz ochrony zagrożonych dziennikarek w Afganistanie.

 

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

Źródło: Good New Network

 

One thought on “Dzięki tej kampanii setki Afgańczyków ocali życie. Zebrano $6 mln w jeden dzień!

  • 23 sierpnia 2021 at 18:38
    Permalink

    Ok, piękna inicjatywa, tym bardziej doceniam, kiedy widzę w TV ludzi leżących w błocie na polsko – białoruskiej granicy, otoczonych kordonem wojska , usilnie powstrzymywanych w marszu życia przez zdehumanizowany polski rząd – myślę , że ten czyn jest wielki !

    Reply

Dodaj komentarz