fbpx

Jak w prosty sposób zadbać o swój kręgosłup?

0

Chroniczny brak czasu to w dzisiejszych czasach norma. Warto jednak znaleźć kilka minut, aby zadbać o coś niezwykle ważnego – o zdrowy, prosty kręgosłup. Te ćwiczenia ci w tym pomogą.

Jeszcze do niedawna ruch był główną rozrywką człowieka. Jeździliśmy konno, na rowerze, graliśmy w piłkę, czy po prostu wybieraliśmy się na spacer ze znajomymi. Wraz z rozwojem komputerów, telewizji i internetu, zmieniło się to diametralnie. Dwa wielu ludzi komputer jest zarówno miejscem pracy, rozrywki, jak i odpoczynku.

Taki tryb życia w ogromny sposób wpływa na nasze zdrowie, a pierwszą oznaką, że coś jest nie tak, będą problemy z kręgosłupem. Długotrwałe tkwienie w pozycji siedzącej powoduje wiele jego chorób i zwyrodnień. Jeśli nie chcesz narobić sobie kłopotów, zadbaj o odpowiednią dawkę ćwiczeń i aktywności.

Jak w prosty sposób zadbać o swój kręgosłup? Nie trzeba wiele.

1. Połóż się na twardym podłożu. Przyciągnij kolano do klatki piersiowej, nie odrywają głowy od podłoża. Utrzymuj pozycję przez kilkanaście sekund. Powtórz kilka razy.

1

2. Zrób wykrok do przodu, jakbyś chciał uklęknąć. Utrzymuj pozycję przez 30 sekund.

2

3. W tym ćwiczeniu najważniejsze jest utrzymywanie równowagi i kontrolowanie napięcia ciała. Złap za nogę jak na zdjęciu i trzymaj przez ok. 30 sekund.

3

4. Jeśli masz problemy z rwą kulszową, skonsultuj to ćwiczenie ze swoim lekarzem. Nie dla każdego będzie ono odpowiednie. Powtarzaj kilka razy, utrzymując pozycję przez kilkanaście sekund.

4

5. Dzięki temu ćwiczeniu rozciągniesz kręgosłup. Ułóż się na podłodze i utrzymuj pozycję przez 30 sekund. Pamiętaj, aby zrobić to powoli, aby nie naciągnąć sobie żadnego mięśnia.

5

6. Wspomagając się rękami, unieś nogę jak najwyżej. Nie naciągaj na siłę, bo skończysz z kontuzją.

6

7. Oprzyj ręce o ścianę tak, by tułów był równolegle do podłogi. Rozluźnij mięśnie karku i utrzymuj pozycję przed 30 sekund.

7

Jeśli podczas któregokolwiek zadania poczułeś ból w plecach, natychmiast przerwij ćwiczenia i skonsultuj się ze specjalistą.

 

Źródło: facet.onet.pl

Dodaj komentarz