fbpx

Polka będzie gospodarzem bankietu noblowskiego

Co roku 10 grudnia odbywa się uroczysta ceremonia noblowska. W ciągu najbliższych trzech lat Polka, Kamila Marzyńska, będzie gospodarzem tej uroczystości i prezentować mówców, w tym noblistów i króla Szwecji.

Po ogłoszeniu laureatów tego roku, Kamila, mieszkająca w stolicy Szwecji intensywnie się przygotowuje. Podczas grudniowego bankietu przedstawi ona laureatów w języku szwedzkim i angielskim, a także w ich rodzimych językach.

Podczas tej gali Kamila będzie gospodarzem. Wiele osób starało się o to stanowisko. W ciągu trzech najbliższych lat będzie ona prezentować mówców oraz dbać o koordynację wieczoru. W ubiegłym roku miała okazję obserwować te uroczystości.

Mimo że od 2017 roku jest obywatelką Szwecji, urodziła się w Polsce, w Łodzi. W wieku 16 lat przeprowadziła się ze swoją matką do Szwecji, nie znając języka. W szkole średniej uczęszczała na program międzynarodowy IB w języku angielskim. Po liceum poświęciła się nauce szwedzkiego, po czym podjęła studia w tym języku. Ukończyła stosunki międzynarodowe i literaturę angielską. Pracowała też w restauracji i zdobyła magisterski tytuł z nauk politycznych. Teraz, w wieku 29 lat, studiuje prawo, pracuje częściowo w branży audiobooków i pomaga jako wolontariusz w linii wsparcia dla ofiar przestępstw.

Skomplikowany proces selekcji

Proces selekcji na gospodarza trwał kilka miesięcy i był skomplikowany. Kamila jest pierwszą Polką, która zdobyła to wyróżnienie. Musiała udowodnić, że jej umiejętności językowe są na równi z rodowitymi mieszkańcami Szwecji.

Jej zaangażowanie w Fundację Nobla zaczęło się w 2015 roku, kiedy pomagała w organizacji imprezy po bankiecie. Jak wspomina, po bankiecie odbywa się luźniejsze przyjęcie, na które media nie są zapraszane. Tymczasem oficjalny bankiet ma miejsce w eleganckiej sali ratusza w Sztokholmie, po którym uczestnicy udają się na bal.

Co roku na bankiecie jest obecnych ponad 1000 gości, w tym rodzina królewska i przedstawiciele rządu. Wydarzenie jest transmitowane przez media. Kamila jeszcze nie zdecydowała się na strój, ale musi włożyć długą, czarną suknię.

Wielu studentów bierze udział w ceremonii, pełniąc różne role, takie jak witający gości czy trzymający sztandary uczelni. Jednak główny gospodarz wieczoru jest tylko jeden.

Kiedyś w szkole usłyszała, że jest bardzo ambitna, co w Szwecji nie jest zawsze postrzegane jako cecha pozytywna. To ją zmotywowało do jeszcze cięższej pracy. Wierzy w siebie i ma nadzieję, że pomoże to zmieniać postrzeganie Polaków za granicą.

Dodaj komentarz