fbpx

Ampfutbolowi juniorzy z całego świata trenowali i spełniali marzenia w Warszawie

Dziesiątki dzieci z wadami kończyn z różnych zakątków Europy oraz Kostaryki przyjechały do Polski, by na obiektach Legii Warszawa doświadczyć radości z gry w ampfutbol. Młodzież, uczestnicząca w Junior Campie organizowanym ze wsparciem UEFA, po kilku dniach treningów i gier na koniec miała okazję prezentować się na stadionie Legii Warszawa przed tłumem dwudziestu tysięcy kibiców.

“To było niesamowite przeżycie i niesamowity camp! ” – mówi 16-letnia Ala, bramkarka uczestnicząca w piątym już takim międzynarodowym obozie. Ala dodaje z dumą, że miała okazję ćwiczyć z rówieśnikami z całego świata w swoim rodzinnym mieście. Ala ma też nadzieję na swój debiut w kadrze ampfutbolowej dla kobiet.

Potwierdza jej słowa jej matka, która, tak jak wielu innych rodziców, była obecna podczas tego wydarzenia i podkreśla, jak ważne jest to dla dzieci, by mogły realizować swoje marzenia poprzez sport.

 

Projekt Junior Camp jest inicjatywą europejskiej federacji ampfutbolu EAFF i co roku odbywa się w innym kraju. Pierwsza taka edycja miała miejsce w 2016 roku w Irlandii, co dało początek młodzieżowemu ampfutbolowi, który wcześniej był domeną wyłącznie dorosłych. Kolejne edycje miały miejsce w Polsce, Włoszech, Niemczech i Gruzji, gromadząc coraz więcej młodych zawodników. Obecna edycja była wyjątkowa, ponieważ dołączyli do niej młodzi zawodnicy z Kostaryki, co ma na celu promowanie ampfutbolu w innych częściach świata.

Dzięki wsparciu Legii Warszawa i Fundacji Legii warszawska edycja Junior Camp była wielkim sukcesem. Magda Pelczyńska z zarządu Fundacji podkreślała, jak inspirujące jest patrzenie na młodych uczestników: “To są niesamowite dzieci, które mimo swoich trudności mają niewiarygodną pasję do gry w piłkę”.

Zakończenie obozu było połączone z meczem ligowym Legii, podczas którego młodzi zawodnicy mieli okazję wejść na boisko w towarzystwie zawodników Legii i zostali owacyjnie przywitani przez kibiców. Emocje były ogromne zarówno dla młodzieży, jak i dla ich rodzin.

Co więcej, dzięki współpracy z Legią, młodzi zawodnicy mieli okazję spotkać się z obecnymi i byłymi zawodnikami i trenerami Legii, w tym z Arturem Borucem, który wziął udział w treningach i bronił rzuty karne. Boruc podkreślił, jak ważne jest dla niego wsparcie takich inicjatyw i podzielił się swoim zachwytem nad zaangażowaniem młodych zawodników.

Kaja Ożgo, trenerka i koordynatorka programu Junior Amp Futbol, wyraża nadzieję, że coraz więcej dzieci z wadami kończyn będzie chciało dołączyć do programu, który staje się coraz popularniejszy w mediach społecznościowych. Materiały z campów cieszą się ogromnym zainteresowaniem, co pomaga w promocji ampfutbolu.

8-letnia Oliwia, jedna z młodszych uczestniczek, zachęca do próby gry w ampfutbol: “Bieganie na kulach może być trudne, ale z motywacją i treningiem staje się to niesamowitą przygodą!”

Polska jest liderem w promowaniu młodzieżowego ampfutbolu, a program Junior Amp Futbol umożliwia młodzieży regularne treningi. Program jest otwarty dla nowych zawodników, a udział w nim jest bezpłatny. W najbliższym czasie planowane są kolejne zgrupowania, a następny Junior Camp odbędzie się za rok.

Zgłoszenia do ogólnopolskiego programu Junior Amp Futbol:
rekrutacja@ampfutbol.pl / +48 513 354 600

EAFF Junior Camp 2023 / Warszawa

Organizatorzy: EAFF / Fundacja Legii
Projekt wspierali: UEFA / UEFA Foundation for Children / Amp Futbol Polska
Partner Wydarzenia: Samorząd Województwa Mazowieckiego
Partnerzy: Adidas, OSHEE

 

Dodaj komentarz