fbpx

Happy Rizzi House – najszczęśliwszy dom w Niemczech

Wyobraźcie sobie tylko reakcję tradycyjnych dzielnic miasta w momencie, gdy jego rada otrzymała propozycję stworzenia na jego obszarze budowli znanej jako Happy Rizzi House.

Mówimy o historycznym niemieckim mieście Brunswick, gdzie, ku ogólnemu niezadowoleniu starszyzny, stworzono budynek, w którym z pewnością chętnie zamieszkaliby bohaterowie kreskówek Sponge Bob lub Square Pants. Mieszkańcy byli podwójnie przejęci, kiedy dowiedzieli się, że ten jaskrawy budynek zostanie usytuowany w historycznej częsci miasta, dzielnicy Magni.

A jednak … 15 lat później nie mogą już sobie nawet wyobrazić krajobrazu swojego miasta bez tej osobliwej budowli zwanej Happy Rizzi House. Początkowo wyśmiany, jak wiele innych ciekawych budynków w historii architektury, ten niezwykły dom jest teraz uwielbiany przez społeczność miasta Brunswick.

Pomysł narodził się podczas rozmowy artysty James’a Rizzi z właścicielem galerii sztuki Olaf’em  Jäschke.

W ciągu kilku miesięcy powstały plany budynku oraz uzyskano zgodę na rozpoczęcie prac. Do ekipy dołączył architekt Konrad Kloster i tak przez najbliższe dwa lata powstawał ten niezwykły akt kolaboracji 🙂

38968734

James Rizzi (zmarł w grudniu 2011 roku) był znany jako artysta z nurtu sztuki popularnej, który szczególnie wsławił się swymi pracami 3D, wśród których Rizzi House jest prawdopodobnie jego największym pod względem rozmiarów dziełem.

Budynek ten to intensywna gra kolorów, kształtów oraz części ciała; maksymalizm doprowadzony do poziomu maksimum; konstrukcja, który mocno wykracza poza konwencje artystyczne. Rizzi, okrzyknięty w Niemczech idolem sztuki popularnej, często określany był mianem Picassa, który spotkał na swej drodzę Hanna-Barbera; wszystko to dlatego, że jego dzieła to rodzaj sztuki, która może być traktowana jako poważna oraz absurdalna jednocześnie.

Na początku wyśmiany i skrytykowany przez wielu jako dziecinada, która splami dobre imię miasta, teraz Happy Rizzi House postrzegany jest jako brama rozdzielająca dwa miejskie światy: ten nowoczesny i tętniący życiem od tego spokojnego oraz historycznego.

SONY DSC

I chociaż Happy Rizzi House wydaje się doprowadzony do granic absurdu, jego potęga leży w tym, że rozjaśni uśmiechem każdą twarz, która na niego spojrzy nie tylko dzisiaj czy jutro, ale nawet za sto lat 🙂

Źródło: kuriositas.com

Tłumaczenie: Ewa Jabłońska

Dodaj komentarz