fbpx

Ku pamięci rotmistrza Pileckiego! Wkrótce powstanie mega produkcja o wielkim Polaku

Austriacka reżyserka Feo Aladag, to kobieta, która zasłynęła przede wszystkim z filmu Obca. Ta niezwykła opowieść przedstawia losy maltretowanej  tureckiej kobiety, która ucieka z 5-letnim synkiem do Berlina. Tym razem Aladag pragnie wyreżyserować kolejny tytuł, tym razem czerpiąc z polskiej historii. Ma to być wielka produkcja fabularna o rotmistrzu Pileckim.

Historia o uniwersalnym znaczeniu

Rotmistrz Witold Pilecki był członkiem polskiego ruchu oporu, który zasłynął pierwszym wysłanym do aliantów raportem na temat tego, co dzieje się w obozie w Oświęcimiu (tzw. Raport Pileckiego). Zginął zamordowany przez komunistyczne władze w 1948 r.  Jak twierdzi sama Feo Aladag:

Historia Pileckiego ma uniwersalne znaczenie, szczególnie w naszym obecnym klimacie politycznym. Należy do takich historii, przy których nie można sobie pozwolić na odwrócenie wzroku, bez względu na koszty osobiste. Tutaj nie wystarczy tylko patrzeć, trzeba od razu działać.

Niewiarygodna prawda

Nie wiadomo jeszcze kto wyłoży fundusze, ani kiedy film powstanie. Pewne jednak jest, że roboczy tytuł będzie nosił nazwę Niewygodna prawda. Opowieść będzie  koncentrowała się na doświadczeniach Pileckiego w Auschwitz oraz  jego późniejszych losach aż do śmierci, nie pomijając oczywiście współczesności. Choć pomysł jest dopiero w początkowej fazie, produkcja będzie ogromnym krokiem w stronę pamięci Rotmistrza Pileckiego i wielkim ukłonem w stronę Polski.

Opracowanie: Marcin Kozak

Źródło: stacja7.pl

Dodaj komentarz