fbpx

10 ciekawostek na temat katedry Sagrada Familia

Zaprojektowana przez Antonio Gaudiego architektoniczna wizytówka Barcelony zapiera dech w piersiach, a jej historia kryje wiele ciekawostek i tajemnic.

1. Ciągle w budowie

Prace nad realizacją projektów Gaudiego trwają do dziś. Budowa katedry ruszyła w 1882 roku. Ponad 40 lat później, w rocznicę śmierci wybitnego architekta, świątynia była gotowa zaledwie w 25%; ukończono 4 z 18 wież, Fasadę Narodzenia i kryptę. W ostatnich latach życia Gaudi poświęcił się projektowi w całości, choć doskonale wiedział, że nie doczeka już jego finalizacji. Prawdopodobnie jednak nawet i on nie przewidywał, że projekt rozciągnie się w czasie na półtora wieku  – prace trwają, zaś całkowite domknięcie projektu przewiduje się obecnie na rok 2026 – setną rocznicę śmierci Gaudiego. Budowa Sagrada Familia trwałaby wówczas dłużej, niż egipskich piramid i tylko pół wieku krócej, niż potrzebował cały 2400-kilometrowy Wielki Mur Chiński! A i to nie jest pewne.

2. Od szkiców na papierze po nowe technologie

Gdyby nie postęp technologiczny drugiej połowy XX i XXI wieku, tempo budowy byłoby kilkakrotnie niższe. Wcześniej budowniczowie posługiwali się jedynie tradycyjnymi szkicami ołówkiem; wyparcie ich przez cyfrowe projekty i animacje 3D ogromnie przyspieszyło dalsze prace.

3. Miejsce pracy i dom

Na początku XX wieku robotnicy zatrudnieni na budowie Sagrada Familia pracowali dniami i nocami. Czasu na wypoczynek mieli niewiele, a dla rodzin – jeszcze mniej. Aby choć trochę zaradzić drugiemu problemowi, na terenie budowy Gaudi założył szkołę dla dzieci pracowników – obecnie jest ona udostępniona dla zwiedzających jako część ekspozycji.

4. Najwyższa w Europie

Sagrada Familia docelowo ma mieć 18 wież. Każda z nich symbolizuje główne postaci biblijne: 12 apostołów, 4 ewangelistów, Maryję, a najwyższa z nich – Chrystusa. Jej planowana wysokość wynosi 170 m. Jeśli budowa dojdzie do skutku, barcelońska świątynia stanie się najwyższym obiektem sakralnym w Europie. Wysokość 170 metrów nie jest przypadkowa. Gaudi wierzył, że nic, co wyszło spod rąk ludzi, nie może górować nad dziełem Boga. Dlatego zdecydował, że centralna wieża będzie o 1 metr niższa od góry Montjuic – najwyższego naturalnego obiektu w Barcelonie.

5. Miejsce pochówku Gaudiego

Po tragicznej śmierci Gaudiego w 1926 r. (architekt zmarł na skutek obrażeń po potrąceniu przez tramwaj ), nikt nie miał wątpliwości co do miejsca jego spoczynku. Zwiedzający Sagrada Familia do dziś odwiedzają jego grobowiec, ulokowany w jednej z czterech podziemnych kaplic poświęconej Matce Bożej Szkaplerznej (El Carmen Virgin).

6. Wojna

Wybuch hiszpańskiej wojny domowej znacznie spowolnił prace nad budową Sagrada Familia. Poza oczywistymi powodami świątynia w 1936 roku padła ofiarą grupy katalońskich anarchistów, którzy włamali się do środka i rozniecili pożar. Ogień strawił m.in. oryginalne projekty Gaudiego; na szczęście część cennych elementów i materiałów udało się uratować.

7.Kontrowersyjne fasady Subirachsa

Gaudi zaprojektował tylko jedną z trzech fasad Sagrada Familia – wspomnianą wyżej Fasadę Narodzenia. Szkice Fasady Chwały i Fasady Pasji powstały dużo później. Druga z nich stała się przedmiotem ożywionej dyskusji. Projekt figury ukrzyżowanego Chrystusa zebrał szeroką krytykę za abstrakcyjny styl i zbytnią odmienność od artystycznej wizji Gaudiego

8. Inspiracja naturą

Skoro o stylu Gaudiego mowa, warto zwrócić uwagę na to, ile w nim inspiracji przyrodą. Zdecydowana większość świątyni i religijnych obiektów powstaje na planie prostych brył; Gaudi czuł jednak, że jego budowla powinna reprezentować naturę jako najdoskonalsze dzieło Boga. Każdy element projektu delikatnie różnił się od pozostałych – wszystko po to, by ukazać niejednorodność fauny i flory. Architekt podwieszał pod sufitem ciężkie sznurki, by zaobserwować naturalnie układające się krzywizny,  uzyskane formy posłużyły mu jako podstawa projektu wnętrz Sagrada Familia.

9. Bogata symbolika

To nie jedyne odwołania do natury. Wewnętrzne filary świątyni przypominają drzewa, a kiedy patrzymy w górę, ulegamy złudzeniu optycznemu – może się wydawać, że nasady poruszają się jak liście. Pod jednym z „drzew” znajdują się figury dwóch żółwi: wodnego i lądowego, symbolizujących równowagę mórz i lądów. Sagrada Familia kryje w sobie ponadto wiele ściśle biblijnych symboli, których wyjaśnienie zajęłoby o wiele więcej czasu.

10.Windy

Sam fakt istnienia wind w tak wysokim budynku nie jest żadną sensacją – ale kiedy patrzy się z dołu na wąskie wieże, trudno nie zastanowić się choć przez chwilę, jak właściwie one działają. Dzięki windom można dotrzeć na szczyt Sagrada Familia, choć nie wjeżdżają one na samą górę. Po opuszczeniu windy trzeba jeszcze przejść cienkimi korytarzami i wspiąć się po schodach. Na szczycie czeka na s zapierający dech w piersiach widok na Barcelonę.

One thought on “10 ciekawostek na temat katedry Sagrada Familia

 • 3 października 2023 at 23:23
  Permalink

  Dzięki za garść ciekawostek
  Aż trudno w to uwierzyć, ale tylko kilka lat pozostało do ukończenia tego dzieła. Teraz tylko czekać jeszcze na zakończenie, które ma nastąpić w 2026 roku (w 100 rocznicę śmierci Gaudiego, info za https://budowle.pl/budowla/sagrada-familia), a następnie będzie można podziwiać budowlę w całej okazałości.
  Czekamy już 140 lat, to co nam jeszcze te kilka lat poczekać

  Reply

Dodaj komentarz