fbpx

Naukowcy po raz pierwszy częściowo przywrócili wzrok myszom

Badacze z Kalifornii jako pierwsi zdołali częściowo przywrócić wzrok  myszom, które cierpiały na przypadłość podobną do jaskry – poważnej choroby oczu, której skutki są obecnie nieodwracalne.

Zespół badaczy z Kalifornii podjął się ciężkiego zadania odnalezienia nowego sposobu na walkę z jaskrą – chorobą oczu, która dotyka około 70 milionów ludzi na całym świecie, a której skutków nie da się obecnie odwrócić . U osób z jaskrą dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz komórek zwojowych siatkówki i co za tym idzie pogorszenia lub utraty wzroku. Podczas swoich eksperymentów naukowcy wykorzystali kilka ślepych myszy o podobnej przypadłości, którym, częściowo udało się przywrócić możliwość widzenia – jest to pierwsze takie dokonanie w przypadku ssaków.

W skrócie, komórki zwojowe są odpowiedzialne za przetwarzanie tego, co widzimy oraz przesyłanie obrazów do mózgu. Ich aksony są niczym bardzo długie przewody, które łączą oczy i mózg. Niestety, aksony te nie mogą się regenerować, więc zespół postanowił odnaleźć rozwiązanie tego problemu.

By osiągnąć swój cel, badacze wykorzystali kilka metod. Pierwsza z nich polegała na zakrywaniu zdrowego oka myszy i stosowaniu „stymulacji wizualnej” w przypadku chorego. Podczas stymulacji chore oko miało obserwować nieustannie poruszającą się, czarno białą siatkę. Druga metoda obejmowała zastosowanie substancji chemicznych, które miały reaktywować oddziaływania molekularne pobudzające wzrost komórek zwojowych.

Pojedynczo, techniki nie miały wielkiego wpływu na oczy myszy, jednak naukowcy odkryli, że połączenie ich działania doprowadziło do wzrostu znacznej liczby aksonów zaledwie po trzech tygodniach. Gdy myszom pokazano obraz rozszerzającego się koła, podczas gdy ich zdrowe oczy były zakryte (zwierzęta te interpretują taki widok jako zbliżającego się ptaka), te zaczęły szukać schronienia.

Minie sporo czasu, zanim w podobny sposób będziemy mogli przywracać wzrok ludziom, jednak tego typu eksperymenty powoli zbliżają nas to tego celu.

Źródło: iflscience.com

Dodaj komentarz