fbpx

Wirusy są wrażliwe na pH w organizmie

Istnieją pewne ważne tematy, których lekarze i urzędnicy ministerstwa zdrowia nie poruszają. Fakt, iż większość wirusów oraz wszystkie procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie są wrażliwe na pH, jest jednym z nich. Choć takie rozwiązanie może wydawać się banalne, jak wskazują na to badania, zwykła soda oczyszczona może okazać się jednym z ważniejszych środków wspomagających w walce z koronawirusem.

Badacze z Massachusetts General Hospital (MGH) w USA odkryli „piętę achillesową” większości wirusów, które nękają ludzkość. Jest nią równowaga kwasowo-zasadowa – w nieprzyjaznym pH, wirusy nie będą mogły się replikować.

Zdolność wirusa grypy do ekspresji swojego genomu w kwaśnym środowisku ma związek z przenoszeniem tego wirusa. Poziom pH, przy którym można po raz pierwszy zaobserwować fuzję między błoną komórkową wirusa a komórką docelową, może się różnić w zależności od różnych serotypów hemaglutyniny (HA) (hemaglutynina – glikoproteina o właściwościach antygenowych znajdująca się na powierzchni wirusów grypy (a także innych bakterii i wirusów. Funkcją tego białka jest przyłączenie cząsteczki wirusa do powierzchni infekowanej komórki), i może korelować z wirulencją (wirulencja – “zjadliwość drobnoustrojów – zdolność wniknięcia, namnożenia się oraz uszkodzenia tkanek zainfekowanego organizmu przez dany typ patogenu.). Stabilne kwaśne pH hemaglutyniny zostało powiązane z udanym przeniesieniem wirusa między ptasim a ludzkim gospodarzem.

Infekcyjność koronawirusa jest szczególnie wrażliwa na pH. Na przykład szczep koronawirusa o nazwie MHV-A59 jest stabilny w środowisku o pH wynoszącym 6.0 (kwaśnym), jednak zostaje szybko i nieodwracalnie inaktywowany poprzez krótkotrwałe poddanie działaniu pH 8.0 (zasadowemu). Ludzki szczep koronawirusa, 229E, jest maksymalnie zakaźny w środowisku o pH równym 6.0. Zakaźność mysiego szczepu koronawirusa w pH równym 6.0 (kwasowym) jest dziesięć razy większa niż w pH równym 7.0 (neutralnym).

Dane sugerują, że ptasi szczep koronawirusa wykorzystuje bezpośrednią, zależną od niskiego pH reakcję aktywacji fuzji wirusa z komórką docelową. „Fuzja ptasiego koronawirusa z komórkami gospodarza nie zachodzi przy neutralnym pH, a aktywacja fuzji tego wirusa jest procesem zależnym od niskiego pH. Tempo fuzji wynosi połowę maksymalnego przy pH równym 5.5. Przy pH powyżej 6.0 zaobserwowano niewielką fuzję, lub takowa w ogóle nie wystąpiła.”

Jak wnioskuje The Royal Free Hospital i School of Medicine w Londynie, podniesienie poziomu pH (do zasadowego) poprawia zdolność układu odpornościowego do walki z bakteriami. Wirusy i bakterie, które powodują zapalenie oskrzeli i przeziębienia, najlepiej rozwijają się w środowisku kwasowym. Utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej w naszym organizmie na poziomie lekko zasadowym (6.8-7.2) może obniżyć ryzyko i zmniejszyć nasilenie przeziębień, bólu gardła i ataków grypy.

Bardziej zasadowy poziom pH wiąże się z łagodnymi atakami infekcji wirusowych, jak i infekcji bakteryjnych i chorób grzybiczych. Podawanie wodorowęglanu sodu (sody oczyszczonej) pacjentom z zapaleniem płuc powoduje znacznie większy spadek średniej liczby kolonii bakterii i grzybów w porównaniu do użycia soli fizjologicznej.

Naukowcy z dziedziny medycyny stwierdzili, że 8.4% roztworu sody oczyszczonej jest bezpiecznym lekiem hamującym rozwój bakterii, grzybów i prątków w drogach oddechowych.  Powolna infuzja NaHCO3 (sody oczyszczonej) może być także użyta w leczeniu kwasicy metabolicznej z prawidłową luką anionową, oraz niektórych rodzajów kwasicy ze zwiększoną luką anionową, które są powszechnym problemem wśród pacjentów na oddziale intensywnej terapii z poważną infekcją płuc.

 

Wirusy infekują komórki gospodarza poprzez przyłączenie się do błon komórkowych o niskim pH. Z tego powodu klasyfikuje się je jako „wirusy zależnie od pH”. Leki, które zwiększają zasadowość w komórkach okazały się obniżać zakaźność takich wirusów. Ponieważ leki mogą powodować skutki uboczne, oczywistą odpowiedzią są naturalne metody, za pomocą których można osiągnąć te same rezultaty. Żaden produkt leczniczy nie może równać się z sodą oczyszczoną, jeśli chodzi o zmianę równowagi kwasowo-zasadowej w płynach w ciele.

Fuzja błony wirusa i komórki docelowej zależy od pH. „Fuzja jest zależna od zakwaszenia przedziałów endosomalnych. Fuzja na poziomie endosomów jest zapoczątkowana przez zmiany konformacyjne w wirusowych glikoproteinach, spowodowanych niskim pH ich przedziałów endosomalnych.” [1] W biologii fuzja to proces, w wyniku którego dwie początkowo oddzielne dwuwarstwy lipidowe scalają się ze sobą, tworząc jedną strukturę. Zasugerowano, że wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) infekuje komórki gospodarza w ramach mechanizmu internalizacji, który zależy od pH. Fuzja HCV zależała od niskiego pH, przy czym zachodziła już przy pH równym 6.3, i osiągała optymalny poziom przy 5.5. [2] Gdy pH spadało do 6 lub poniżej, zachodziła szybka fuzja między błonami wirusów a liposomów.

Takeda Pharmaceutical dołączyła do Gilead Sciences i AbbVie, żeby zająć się opracowywaniem szczepionki na koronawirusa. Ten eksperymentalny lek zostałby stworzony z na bazie krwi pacjentów, którzy wyzdrowieli po zakażeniu koronawirusem. „Choć nie mamy pewności, że to zadziała, uważamy, że to z pewnością istotny atut, który mógłby być tu pomocny.” – mówi doktor Rajeev Venkayya, dyrektor naczelny Takedy.

Zahamowanie replikacji wirusa wywołującego zapalenie jamy ustnej (VSV) w komórkach w pożywce LB przez interferon (IFN) jest wrażliwe na pH. Używając wrażliwych wskaźników wewnątrzkomórkowego pH (pHi; intracellular pH), badacze odkryli, że IFN znacznie zwiększa poziom pHi. Podwyższony poziom pHi korelował ze zwiększeniem aktywności przeciwwirusowej IFN przez pierwszorzędowe aminy. Te wyniki wskazywały na to, że zwiększenie pHi powodowane przez IFN może być odpowiedzialne za akumulację białka G w TGN [trans-Golgi network, ang. sieć trans w aparacie Golgiego], tym samym wytwarzając cząsteczki wirusa o obniżonej zakaźności. [3]

Światło słoneczne jest kolejnym ważnym czynnikiem przyczyniającym się do inaktywacji wirusa poprzez działanie promieniowania UV. Wirusy lepiej funkcjonują w ciemności, niż kiedy zostają narażone na światło słoneczne.

Kapsyd wirusa pryszczycy (FMDV) jest wysoce wrażliwy na działanie kwasu i zazwyczaj w środowisku kwasowym uwalnia wirusowe RNA w celu zainicjowania replikacji.

 

Napięcie elektryczne w komórkach, pH i stężenie tlenu

Za każdym razem, gdy organizm ma niskie napięcie elektryczne, funkcjonowanie komórek zostaje zaburzone, tym bardziej, im niższe napięcie (pH). Im niższe napięcie, tym niższe pH, i tym niższe stężenie tlenu, co oznacza również, że stężenie CO2 także się pogarsza. Przewlekła choroba wiąże się z utratą napięcia elektrycznego, niższym poziomem pH (środowiskiem kwaśnym), oraz z niższym stężeniem tlenu i dwutlenku węgla. To oznacza, że tkanki o zasadowym pH mają wyższe stężenie tlenu.

Kiedy tylko ciało jest zakwaszone, spada jego napięcie elektryczne oraz stężenie tlenu w tkankach. Czym tak naprawdę jest pH? To w ostatecznym rozrachunku miara potencjału redoks. Potencjał redoks to miara tego, czy występuje nadwyżka elektronów (stąd „donory elektronów”), czy też niedobór (tzw. „złodzieje elektronów”). Elektrony są niezbędne do życia i potrzebne do zachowania zdrowia, i niezbędne w dużych ilościach dla prawidłowego rozwoju nowych komórek.

Doktor David Brownstein pisał – „Ludzkie ciało bezustannie pozbywa się starych i uszkodzonych komórek i wymienia je na nowe, zdrowe komórki. Ten proces może zajść tylko wtedy, gdy napięcie elektryczne w komórkach jest utrzymane na optymalnym poziomie, do tego działa on wydajniej, kiedy jesteśmy młodzi, niż kiedy jesteśmy starsi. W organizmie (lub w roztworze) napięcie elektryczne jest bezpośrednim odzwierciedleniem poziomu pH, które jest miarą poziomu kwasowości lub zasadowości w roztworze, określanego w skali od 1 do 14. Poziom pH ludzkiego organizmu jest bezpośrednim odzwierciedleniem jego napięcia. Niski poziom pH (wysoce kwasowe) wskazuje na niskie napięcie. Analogicznie, wysoki poziom pH (wysoce zasadowe) oznacza wysokie napięcie.”

Ilość tlenu w komórkach zależy od ich napięcia. Jeśli komórka posiada wystarczająco wysokie napięcie elektryczne, ma także wystarczająco wysokie stężenie tlenu. Kiedy napięcie w komórkach jest niskie, stężenie tlenu w tkankach również spadnie. To samo dotyczy również metabolizmu. Kiedy napięcie i stężenie tlenu są niskie, metabolizm staje się beztlenowy, co znaczy, że brakuje tlenu.

 

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Źródło: drsircus.com 

 

Dodaj komentarz