fbpx

Dwie studentki stworzyły bakterię, która zjada plastik i zamienia go w wodę

Według ekologów, jeśli ludzkość nie podejmie radykalnych kroków, do 2050 roku w oceanach będzie pływać więcej plastiku niż ryb.

Na szczęście coraz częściej słyszy się o wynalazkach, które będą mogły poprawić sytuację planety. 20-letnie studentki Jeanny Yao i Miranda Wan zainicjowały swój projekt jeszcze w latach szkolnych. Ich działania mogą być przyszłością, jeśli chodzi o oczyszczanie ziemi z zanieczyszczeń. Dziewczyny otrzymały wszystkie niezbędne zgody oraz dofinansowanie w wysokości 400 tysięcy dolarów, na wprowadzenie i udoskonalenie nowej bakterii.

Owocem pracy studentek bakterie które żywią się plastikiem, przekształcając go w dwutlenek węgla i wodę.  Bakteria może być wykorzystywana do oczyszczania terenów skażonych plastikiem, oraz do bardziej zrównoważonej produkcji odzieży.

– Przyszłość w której ludzie całkowicie zrezygnują z używania plastiku jest mało realna. Dlatego potrzebujemy technologii która pozwoli go przetwarzać i sprawiać, aby stał się biodegradowalny – powiedziała Miranda Wang.

Jak to działa w praktyce?

W pierwszej fazie tworzywo sztuczne zostaje rozpuszczone przez bakterie, enzymy katalizują go, dzięki czemu staje się plastyczne. W trwającym 24 godziny procesie, cześć plastiku zmienia się w wodę. Reszta ulega rozkładowi zachowując się podobnie jak resztki jedzenia na kompostowniku.

Dodaj komentarz