fbpx

Mózg a płeć. Badacze zaobserwowali nowe różnice

Badania naukowe z 2015 r. opisujące, że różnice w funkcjonowaniu mózgu u różnych płci są mitem znów zostały podważone. Amerykańscy badacze właśnie dowiedli, że za różnice w budowie kory mózgowej kobiet i mężczyzn odpowiadają chromosomy płciowe.

Na łamach czasopisma naukowego „Proceeding of the National Academy of Sciences” badacze z Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego opublikowali wyniki badań na temat różnic w budowie mózgu u kobiet i mężczyzn. Publikacja opisuje m.in. budowę kory mózgowej – zewnętrznej warstwy mózgu, której funkcją jest przetwarzanie danych, kontrola emocji i logiczne myślenie. Pierwotne eksperymenty przeprowadzone na myszach, wykazały znaczące różnice w budowie tej konkretnej części. Aby zweryfikować, czy odrębne cechy będą widoczne również u ludzi, naukowcy przeanalizowali 2 tys. skanów mózgów wykonanych u zdrowej populacji osób między 22 a 35 r.ż.

Po przeanalizowaniu danych badacze dowiedli, że w zależności od płci można zaobserwować wyraźne różnice dotyczące objętości kory mózgowej w niektórych rejonach. U kobiet warstwa ta była grubsza w płacie czołowym (kora przedczołowa boczna i przyśrodkowa, kora oczodołowo-czołowa), w górnej części płata skroniowego i bocznej części płata ciemieniowego. U mężczyzn zaś, większa objętość widoczna jest w płacie skroniowym (zakręt wrzecionowaty, biegun skroniowy górny) i potylicznym (pierwotna kora wzrokowa).

Lepsze zrozumienie różnic płciowych w budowie mózgu jest bardzo ważne. Dzięki temu możemy zdobyć nową wiedzę m.in. na temat ryzyka schorzeń psychicznych – wyjaśnił dr Armin Raznahan, główny autor badania.

Aby zweryfikować nowe dane, badacze porównali wyniki z danymi dotyczącymi ekspresji ludzkiego genomu w mózgu. Po przeanalizowaniu ponad 1300 próbek pobranych od zmarłych dawców naukowcy dowiedli, że aktywności genów także jest związana z płcią – a konkretnie zależy od chromosomów płciowych X i Y. Ta wiedza potwierdza teorię, że czynniki genetyczne mają kluczowy wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego w dorosłym życiu.

–Wygląda na to, że różnice w budowie mózgu zaczynają się bardzo wcześnie. Geny wpływają na to, jak kształtuje się i dojrzewa ośrodkowy układ nerwowy. Sądzimy więc, że zaobserwowane przez nas różnice są wrodzone, a nie ukształtowane przez czynniki środowiskowe – podsumował dr Raznahan.

 

Sprawdź inne ciekawe teksty na temat mózgu TUTAJ.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: focus.pl

Dodaj komentarz