fbpx

Niemowlę przestało oddychać. Policjant ruszył na pomoc

Dzięki szybkiej i bezbłędnej reakcji policjanta Camerona Maciejewskiego, udało się uratować życie 3-tygodniowej dziewczynki ze Sterling Heights w Michigan (USA). Całą sytuację zarejestrowała kamera umieszczona w radiowozie.

Jak informują lokalne media, dziewczynka przestała oddychać, gdy była karmiona mlekiem. Rodzice natychmiast zadzwonili na numer alarmowy.

Na nagraniu widać jak policjant przejmuje dziecko od płaczącej matki, w międzyczasie uspokajając kobietę. W pewnym momencie odwraca niemowlę, przechyla je i kilkakrotnie uderza w plecy dziecka. Wtedy dziewczynka łapie oddech i zaczyna płakać.

– Już jest wszystko dobrze. Oddycha – mówi Maciejewski. Z powodu stresu matka dziewczynki chwilowo zasłabła.

Po uspokojeniu rodziny dziecko zostało przetransportowane do szpitala. Dziewczynka jest w dobrym stanie.

“Gdyby nie szybkie, spokojne i ratujące życie działania funkcjonariusza Maciejewskiego, ten incydent mógłby skończyć się tragicznie. Policjant nie tylko uratował dziecko, ale wykonał znakomitą pracę uspokajając całą rodzinę” – napisali przedstawiciele policji Sterling Heights w wydanym oświadczeniu.

Co robić w przypadku zadławienia?

Informację o tym jak postępować w przypadku zadławienia u dziecka do pierwszego roku życia, możemy znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W pierwszej kolejności należy odróżnić zadławienie od zakrztuszenia. W pierwszym przypadku, gdy dziecko jest ciche i blade, a oddech staje się utrudniony należy rozpocząć pierwszą pomoc. Gdy jednak niemowlę pluje i kaszle, ale oddycha – nie należy mu pomagać.

“Jeżeli widać w buzi jakiś przedmiot, należy spróbować go wyjąć. Jeśli nie można tego zrobić jednym delikatnym ruchem należy zaniechać tę czynność. Wyciągnąć można tylko takie ciała obce, które widać” – czytamy na stronie GIS-u.

W przypadku, gdy dziecko jest przytomne, ale nie kaszle lub kaszel nie przynosi rezultatu, należy wykonać pięć uderzeń w okolice międzyłopatkową, układając niemowlę głową w dół na przedramieniu, a następnie chwycić kciukiem i palcem za żuchwę (nie za szyję).

“Gdy uderzenie jest nieskuteczne należy odwrócić dziecko na plecy, głową skierowaną w dół na wolnym przedramieniu, obejmując dłonią jego potylicę, następnie wykonać pięć uciśnięć w dolnej połowie mostka, 1 cm poniżej linii międzysutkowej” – tłumaczą eksperci. Do czasu usunięcia ciała obcego należy wykonywać pięć uderzeń w okolicę międzyłopatkową na przemian z pięcioma uciśnięciami klatki piersiowej.

Jeśli dziecko straciło przytomność, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe i rozpocząć reanimację.

One thought on “Niemowlę przestało oddychać. Policjant ruszył na pomoc

  • 16 lipca 2020 at 13:17
    Permalink

    Istnieje urządzenie, które ratuje życie w takiej sytuacji- LifeVac.
    LifeVac jest ssącym urządzeniem medycznym I klasy służącym do ratowania życia podczas zadławień, gdy standardowy protokół pierwszej pomocy został zastosowany bez powodzenia. Czas trwania ssania jest minimalny, działając w ciągu kilku sekund, dzięki czemu LifeVac jest BEZPIECZNY I SKUTECZNY.

    Reply

Dodaj komentarz