fbpx

Grzyb z Puszczy Białowieskiej to silny i bezpieczny lek na raka. Złożono wniosek patentowy

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Politechniki Białostockiej zbadali zastosowanie grzybów występujących  w Puszczy Białowieskiej pod kontem leczenia nowotworów. W wyniku badań złożono wniosek patentowy dotyczący użycia korzeniowca sosnowego w walce z rakiem jelita grubego.

Naukowcy przebadali ponad 150 gatunków grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej. Analizie poddano grzyby grzyby rosnące na drzewach. Wśród badanych grzybów znajdował się między innymi korzeniowiec sosnowy.

– Wniosek patentowy dotyczy nowego zastosowania tego grzyba umożliwiającego hamowanie rozwoju komórek raka jelita grubego – poinformowała prowadząca badania prof. Halina Car, kierownik zakładu farmakologii doświadczalnej UMB.

Korzeniowiec sosnowy występuje powszechnie w klimacie europejskim, a przede wszystkim w Puszczy Białowieskie. Grzyb ten nazwany jest „białą zgnilizną drewna”, niszczącą lasy sosnowe.

Działanie grzyba jest bardzo silne

Już w trakcie badań nad tym grzybem Car podkreślała, że daje on „spektakularne efekty”. Właściwości korzeniowca badano najpierw na wyhodowanych w laboratorium komórkach fizjologicznych oraz komórkach nowotworowych raka jelita grubego.

– Nasze badania były przeprowadzone na liniach komórkowych i to pokazało nam, że komórki nowotworowe obumierają w sposób zdecydowany w porównaniu do tych, które ekstraktu z grzybów nie otrzymały – powiedziała Car. Podkreśliła też, że niewielkie zmiany toksyczne, jak dodała – praktycznie nieistotne – dotyczyły komórek zdrowych.

– To jest bardzo ważne, bo zwykle jest tak, że leki przeciwnowotworowe niszczą też komórki zdrowe i działają bardzo toksycznie. Chodziło o to, żeby nie działały tak toksycznie, żeby znaleźć alternatywę – zaznaczyła profesor.

Otrzymanie patentu wiąże się z dosyć długą procedurą. – Wniosek złożyliśmy w tym roku, potwierdzenia spodziewamy się najwcześniej za pięć lat – mówiła Car.

Na chwilę obecną na świecie zarejestrowane są cztery leki na bazie związków grzybów o potencjale przeciwnowotworowym.

Źródło: mgr.farm

Dodaj komentarz