fbpx

Bioplastik z pestek awokado. Rozkłada się w ciągu 240 dni

Jak donosi serwis nowscience.co.uk, Meksykanie z firmy Biofase stworzyli tworzywo, które przypomina plastik, z tą różnicą, że jest przyjazne środowisku. Wynalazcą tego materiału jest Scott Mungia, student chemii, który postanowił stworzyć biodegradowalny plastik. Około 65 proc. globalnej produkcji awokado skoncentrowane jest na terenie państw Ameryki Łacińskiej, a największym producentem jest Meksyk. Nic więc dziwnego, że naukowiec postanowił wykorzystać właśnie ten owoc. Scott wykorzystał naturalnie występujący biopolimer z awokado. Półtora roku trwało opracowanie metody, która w efektywny sposób zamieniłaby pestkę w bioplastyczny materiał.

Ostatecznie udało się wyprodukować słomki, sztućce i talerzyki, które ulegają procesowi biodegradacji już po 240 dniach. Dla przykładu, plastik w zależności od jego rodzaju rozkłada się od 100 do 1000 lat. Rozkład papierka po cukierku trwa 450 lat, a zwykłej reklamówki 400 lat!

W 2013 roku, chemik opatentował swój produkt i założył firmę Biofase, dwa lata później powstała pierwsza fabryka, która na skalę przemysłową zaczęła produkować przyjazny środowisku surowiec. W 2016 roku, Mungía zdecydował się rozpocząć produkcję własnych produktów opartych na bioplastiku. Zaczął od plastikowych sztućców, a w lutym tego roku stworzył pierwsze słomki z pestek awokado!

!

Czytaj więcej na: elle.pl

Dodaj komentarz